UA / RU
Підтримати ZN.ua

Влада Києва відмовилась прибрати пам'ятник Щорсу з центра міста

Київські депутати відмовляються виконувати вимогу закону та ліквідувати пам'ятник військовому коменданту Києва, який у 1918 році знищив тисячі цивільних киян.

Постійна комісія Київради з питань культури, туризму та інформаційної політики погодила проект рішення "Про заходи щодо переміщення (перенесення) пам'ятника військовому діячеві Щорсу М.О.".

Проект рішення передбачає звернення до Міністерства культури України з проханням внести пропозицію щодо переміщення пам'ятника Миколі Щорсу на розгляд Кабінету міністрів. Адже наразі постамент входить до Переліку об'єктів культурної спадщини національного значення, які занесені до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.

"З одного боку, є закон України Про декомунізацію, який повинен бути виконаний. І постамент Щорсу якраз підпадає під декомунізацію. З іншої сторони - ми повинні, як відповідальні особи, зберегти унікальну пам'ятку монументального мистецтва. Пам'ятник Миколі Щорсу в Києві часто стає об'єктом вандалізму з боку радикально налаштованих активістів, які намагалися демонтувати постамент самотужки, вважаючи що міська влада у цьому напрямку робить недостатньо. Але ми маємо все зробити виключно у правовому полі, тому й звертаємося за дозволом до Мінкульту", - зазначив заступник міського голови - секретар Київради Володимир Прокопів, який є суб'єктом подання відповідного проекту рішення.

Прокопів також зауважив, що пам'ятник буде доцільно розмістити в Музеї монументальної пропаганди СРСР.

Голова комісії з питань культури Вікторія Муха запропонувала доповнити проект рішення пунктом, який передбачатиме перенесення пам'ятника лише після отримання відповідних експертних висновків.

Проект рішення розглядатимуть ще на пленарному засіданні Київради.

У березні 2016 року Український інститут національної пам'яті заявив, що за законом про заборону пропаганди комуністичної і нацистської символіки пам'ятник Миколі Щорсу в Києві необхідно демонтувати. Як зазначили в інституті, Щорс не лише брав активну участь у бойових діях проти українських військ у 1918-1919 рр., але і займав посаду військового коменданта міста Києва (лютий 1918) і несе відповідальність за військові злочини більшовиків проти цивільного населення української столиці. Зрештою, більшовицький комбриг Щорс загинув 30 серпня 1919 року в боях саме з армією, яка боролося за незалежність України.