Минулого тижня Конституційний суд Польщі визнав неконституційною "українську" частину поправок до закону про польський Інститут національної пам'яті. На початку минулого року скандальні поправки були ухвалені в Сеймі, які також оскаржували США та Ізраїль. На початку лютого минулого року їх підписав президент Анджей Дуда, але водночас подав документ у Конституційний суд на перевірку відповідності Конституції Польщі. Майже через рік Конституційний суд визнав, що формулювання "українські націоналісти" та "Східна Малопольща" не відповідають Конституції Польщі, пише у свої статті для DT.UA політолог-міжнародник Олександр Шевченко.
Автор зазначає, що цей скандал задав тон усьому 2018 року в українсько-польських відносинах, проте рішення КС Польщі викликало активне схвалення з боку українського істеблішменту, в тому числі шефа МЗС України Павла Клімкіна. Глава української дипломатії зазначив, що без такого рішення неможливо було змінити атмосферу дискусії. Поділяє думку міністра й посол України в Польщі Андрій Дещиця. В коментарі DT.UA дипломат підкреслив, що це рішення Конституційного суду відкриває нові можливості для польсько-українських відносин.
"Українська сторона ще рік тому висловлювала застереження щодо змін до закону про Інститут національної пам'яті. Ми доводили свою позицію на всіх рівнях і на кожній з можливих офіційних зустрічей. Тому ініціатива президента Польщі і рішення Конституційного суду показали правоту цієї позиції. Я сподіваюся, що це рішення сприятиме продовженню польсько-українського діалогу і в історичній царині, і на політичному рівні. Адже прийняття цих поправок у січні минулого року, власне, не дозволило успішно провести переговори на рівні віце-прем'єрів, які були в лютому минулого року. Багато речей, про які було домовлено президентами у Харкові в грудні 2017 р., не можна було реалізувати через появу нових обставин - змін до закону про ІНП. І те, що зараз цієї перешкоди немає, відкриває можливості для нових переговорів і для нових домовленостей", - зазначив Дещиця.
Український дипломат наголосив, що вважає це рішення об'єктивним.
Детальніше про те, що змінює рішення Конституційного суду Польщі у польсько-українських відносинах читайте у статті Олександра Шевченка "Розрубати гордіїв вузол" у тижневику "Дзеркало тижня. України".