UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вимоги студентів, які пікетують Міносвіти, були виконані ще вчора

Акція студентів під Міносвіти є спротивом коледжів і училищ проти реформ, впевнений Ігор Лікарчук.

Сьогоднішня акція студентів коледжів під стінами Міністерства освіти і науки є реакцією на реформи освіти перш за все працівників коледжів, технікумів, училищ на реформування вищої освіти, а не самих студентів.

Про це у коментарі ZN.UA сказав директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук.

"На мою думку, це дещо запізніла реакція не стільки студентів, скільки працівників коледжів, технікумів, училищ на реформування вищої освіти. Вони зрозуміли, що цим навчальним закладам доведеться або стати справжніми ВНЗ (а це потребуватиме зусиль, в тому числі і особистих – захист дисертацій, наукові дослідження, отримання ліцензії на підготовку молбакалавра тощо), або перетворитися на заклади професійної освіти. Сьогодні ми бачимо, як заклади І-ІІ рівня акредитації намагаються зберегти свій особливий статус ─ залишитися десь посередині між вищою і професійною освітою", - сказав Лікарчук.

Основною причиною, через яку близько трьохсот студентів вийшли сьогодні на акцію протесту під міністерство, були плани запровадити зовнішнє незалежне оцінювання у коледжах. Проте ще вчора у Міносвіти заявили, що відмовились від цієї ідеї, і випускники коледжів матимуть змогу проходити конкурсний відбір до ВНЗ на основі освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста за результатами вступних випробувань.

Тим не менше, студенти все одно вийшли на акцію, не дивлячись на те, що основна їхня вимога на той момент вже була виконана.

"Ще у понеділок ми прийняли рішення, щоб дозволити випускникам коледжів і технікумів вступати на основі вступних іспитів. Повідомлення про це було розміщене ще вчора. Очевидно, через необізнаність людей і виникла така ситуація. Пункт про те, що випускники коледжів вступатимуть за результатами вступних іспитів, а не ЗНО, уже внесений в проект Умов прийому до ВНЗ. Сьогодні-завтра цей проект буде підписаний. Сьогодні я спілкувалася з представниками студентів, які прийшли до Міносвіти. Вони справили на мене дуже позитивне враження. Ці молоді люди свідомо пішли зі школи після 9 класу, оскільки були не задоволені рівнем освіти та корупцією, з якою вони там зіткнулися. Навчання в коледжі їм подобається, вони відчувають, що воно більш цінне для них, для їхнього саморозвитку. Але протестувальники неоднорідні. Були серед них і ті, хто мав зовсім інші мотиви", - сказала у коментарі ZN.UA перший заступник міністра освіти і науки Інна Совсун.

Ще однією вимогою студентів було продовження чинності сертифікату ЗНО не менше ніж на 2 роки. Проте під час дискусії з фахівцями Міносвіти протестувальники погодились, що сертифікат ЗНО повинен бути дійсним лише на поточний рік, щоб зробити умови вступу справедливими для всіх абітурієнтів.

Як відомо, у проекті Умов прийому до вищих навчальних закладів, виставленому на громадське обговорення, була запропонована норма: випускники коледжів вступають до вузів на загальних підставах: тільки на перший курс і тільки за результатами ЗНО.

Це викликало шалений спротив. І не лише серед студентів цих навчальних закладів. Як стало відомо ZN.UA із власних джерел, тиск чинять навіть деякі ректори, народні депутати.

Не секрет, що багато хто йде до коледжів саме для того, щоб "обійти" тестування. А потім пройти одразу на другий-третій курс університету. Наприклад, можна вступити до юридичного коледжу, а потім потрапити до престижного вишу на юридичний факультет. При цьому, завдяки такій схемі, ніяких ЗНО складати не потрібно.

Детальніше про реформування системи ЗНО читайте в інтерв'ю журналіста ZN.UA Оксани Онищенко з главою Українського центру оцінювання якості освіти Ігорем Лікарчуком в наступному номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".