UA / RU
Підтримати ZN.ua

Виконання рішень ЄСПЛ: Україна має одні з найгірших показників у Європі

ЄСПЛ зобов'язав Україну виплатити у 2020 році майже 686 тисяч євро.

Остання річна доповідь Комітету міністрів Ради Європи показала, що держави всієї Європи просунулися у виконанні рішень Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), попри пандемію COVID-19. Однак для подолання системних проблем, на які вказує ЄСПЛ, слід активно працювати й далі.

Такі проблеми включають неналежне поводження чи смерті, заподіяні силами безпеки, скрутні умови ув’язнення. У звіті, який є в розпорядженні ZN.UA, йдеться також про міждержавні справи та про справи, що стосуються зловживань обмеженнями прав та свобод.

"Цьогорічна доповідь демонструє, що наші держави-учасниці вельми серйозно ставляться до обов’язку виконувати рішення Європейського суду з прав людини, навіть за складних обставин", – зазначила генеральна секретарка Ради Європи Марія Пейчіновіч-Буріч

У Раді Європи позитивним називають те, що громадські організації та національні правозахисні інститути дедалі більше залучаються до процесу виконання. Вони роблять виконання рішень ефективнішим та прозорішим.

Проте чимало важливих рішень залишаються невиконані роками, а рішення у нечисленних резонансних справах також не впроваджують достатньо швидко. Держави-учасниці зобов’язані виконувати рішення ЄСПЛ оперативно й повністю.

Це не ласкаве прохання, а обов’язкова вимога”, - додала генеральна секретарка Пейчіновіч-Буріч.

У доповіді зазначено, що завдяки крокам, зробленим відповідними державами-учасницями, Комітет міністрів у 2020 році закрив 983 справи. Серед яких 187 справ, або 19%, були "провідними", тобто, такими, що виявили нові структурні чи системні хиби. Щодо України таких справ 6. Також 796 справ (81%) виявилися повторюваними. Серед них 78 стосуються України.

Станом на кінець 2020 року держави-учасниці ще не повністю виконали 5 233 справи. Серед них 1 258 справ (24%) були провідними, а 3 975 (76%) – повторюваними. 634 провідні справи перебували на виконанні понад п’ять років, утім, кількість таких задавнених справ зменшується з 2016 року. Україна за цими критеріями має один з найгірших показників у Європі. Гірші показники лише в Росії та Туреччини.

У доповіді вказано, що 581 виплата заявникам справедливої сатисфакції, присудженої Європейським судом, у 2020 році відбулася вчасно. Однак станом на кінець 2020 року Комітет міністрів очікував на підтвердження виплати у 1 574 справах, із них у більш ніж двох третинах – понад шість місяців. ЄСПЛ зобов’язав Україну виплатити у 2020 році майже 686 тисяч євро.

Нарешті, у доповіді підкреслено, що у 2020 році Комітет міністрів отримав рекордну кількість – 176 – офіційних повідомлень від громадських організацій та національних правозахисних інститутів. Подання стосувались 28 різних держав. Комітет також отримав перші п’ять повідомлень від Комісарки Ради Європи з прав людини.

Читайте також: Обвинувачена в сепаратизмі комуністка з Харкова відсудила в України 19 тисяч євро в ЄСПЛ

Раніше повідомлялося, що в ЄСПЛ є 115 справ проти України щодо неналежних умов утримання в'язнів, ще 120 чекають розгляду