UA / RU
Підтримати ZN.ua

Військовий облік для жінок: кому треба ставати на нього з 1 жовтня

Деякі жінки є військовозобов'язаними.

У грудні 2021 року набрав сили наказ Міністерства оборони, який суттєво розширює перелік професій військовозобов’язаних. Під дію документу потрапляла більшість жінок. Пізніше Міністерство оборони України суттєво скоротило перелік спеціальностей та професій, представниці яких мають стати на нього. Видання РБК-Україна розповіло, кому з жінок необхідно стати на військовий облік.

Жінкам яких професій треба встати на облік

В Україні з 1 жовтня 2023 року обов'язковому військовому обліку підлягають виключно лікарі, медсестри та фармацевти.

Читайте також: Військовий облік жінок: хто має обов'язково на нього стати

При цьому взяти на облік можуть жінок, якщо вони придатні до проходження служби за віком (до 60 років) та станом здоров’я (це визначає військово-лікарська комісія).

Стати на військовий облік можна у територіальному центрі комплектування. Для цього потрібно прийти з паспортом, дипломом про медичну освіту та довідкою з місця роботи.

Військовозобов'язані жінки мають ті самі обов’язки, що й чоловіки. Вони мають:          

Коли треба ставати на облік випускницям-медикам

За два місяці до завершення навчання, заклади освіти мають подавати до районних (міських) ТЦК СП списки випускників, із зазначенням ПІБ, дати народження, паспортних даних та податкового номера, зареєстрованого місця проживання, спеціальності та дати завершення навчання, номера військово-облікової спеціальності. Ці списки у ТЦК СП зберігаються протягом 10 років.

Випускники медичних та фармацевтичних закладів мають один місяць після завершення навчання, щоб встати на облік. Якщо вони не звернулися до центрів комплектування впродовж цього часу – на них чекає штраф від 850 до 1700 грн.

Читайте також: У Міноборони повідомили, коли мобілізація жінок стане обов’язковою

Кому з медиків та фармацевтів можна не ставати на облік

За законом без військово-облікових документів медиків та фармацевтів не можуть працевлаштовувати.

Але для жінок, які освіту здобули до затвердження змін до закону про військовий обов’язок та військову службу (тобто до 30 грудня 2022 р.), діє «перехідний період». Так, до кінця 2026 року вони можуть працевлаштовуватися як невійськовозобов’язані.

Проте міським (районним) ТЦК СП роботодавці мають подавати відомості про жінок з медичною або фармацевтичною освітою, які не перебувають на військовому обліку. Медики і фармацевти, які не працевлаштовані, мають самостійно звернутися до військкоматів, аби встати на облік.

Раніше ми писали, яке покарання можуть отримати військовозобов'язані чоловіки, які незаконно виїхали за кордон під час мобілізації.