UA / RU
Підтримати ZN.ua

Виїзд за кордон під час воєнного стану: що змінилося для військовозобов'язаних

Роз'яснення дав адвокат.

Через війну, яку розпочала РФ, в Україні триває воєнний стан та загальна мобілізація. Призову підлягають чоловіки від 18 до 60 років, які отримують повістки. В цей період виїзд за кордон для військовозобов'язаних обмежений, але передбачені деякі винятки. Адвокат Владислав Косач розповів «РБК-Україна», хто з чоловіків може виїздити за кордон.

Читайте також: Мобілізація в Україні: хто може перевіряти військово-облікові документи

Хто з військовозобов'язаних може виїхати за кордон

Експерт зазначив, що винятки є для чоловіків, які старші за 60 років, а також для тих, хто має інвалідність будь-якої групи.

«Також дозволяється виїзд чоловіків, які самостійно виховують дитину до 18 років, або є батьками трьох або більше неповнолітніх дітей. Особливо це стосується тих, хто виховує дитину з інвалідністю, або супроводжує дружину чи батьків з інвалідністю», – сказав він.

Косач додав, що право на виїзд за кордон також мають чоловіки, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час війни.

«Те ж стосується тих, хто був знятий з військового обліку за станом здоров'я або є тимчасово непридатними до служби. Дозволено виїжджати чоловікам, які здійснюють постійний догляд за особами з інвалідністю або іншими людьми, які потребують стороннього догляду», – пояснив він.

Як змінилися правила виїзду чоловіків за кордон

Адвокат зауважив, що протягом 2024 року в Україні відбулися важливі зміни щодо виїзду чоловіків під час воєнного стану:

Читайте також: Затримання працівниками ТЦК та СП: чи мають вони на це право

Чи може військовозобов'язаний виїхати за кордон на лікування

Експерт пояснив, що постановою Міністерства охорони здоров'я від 05.04.2022 № 574 визначені критерії направлення та категорії пацієнтів. Він додав, що це стосується громадян, які потребують лікування за кордоном через недоступність медичних послуг в Україні. Для цього потрібно отримати лист від Міністерства охорони здоров’я та медичну документацію, яка підтверджує необхідність лікування.

«Якщо пацієнт потребує тривалого або дороговартісного лікування, а також медичних послуг, що наразі обмежені в Україні через повномасштабну війну, такий громадянин може бути направлений на лікування за межі країни», – резюмував Косач.

Раніше юристка військового права ЮК «Приходько та партнери» Діана Тернова розповіла, хто з військовозобов'язаних може оформити відстрочку онлайн.