В Україні триває воєнний стан, під час якого діють інші правові норми. Фахівці «Право на захист» розповіли, чи потрібні наразі письмові згоди обох батьків на виїзд з неповнолітньою дитиною за кордон.
Дитину може супроводжувати один з батьків, баба, дід, повнолітній брат, сестра, мачуха, вітчим або інша особа, уповноважена одним з батьків.
Виїзд за межі України дітей, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків, баби, діда, повнолітніх брата, сестри, мачухи, вітчима або інших осіб, уповноважених одним з батьків письмовою заявою, завіреною органом опіки та піклування, здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків.
Обов’язковою є наявність паспорта громадянина України або свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України), що містять відомості про особу, на підставі яких Держприкордонслужба дозволить перетин державного кордону.
Нотаріально посвідчена згода одного з батьків або письмовий дозвіл, затверджений органом опіки й піклування, на виїзд дитини за кордон потрібна лише у випадку виїзду дитини в супроводі особи, яка не є одним із її батьків, бабою, дідом, братом, сестрою, мачухою або вітчимом.
Таким чином, якщо мати дитини буде їхати разом з нею, жодних дозвільних документів від батька для цього не потрібно.
Необхідні тільки свідоцтва про народження дитини та одного з батьків, які підтверджують родинні відносини та паспорти громадянина України для виїзду за кордон.
Якщо дитина їде за кордон, наприклад, з тренером, чи з іншою особою, яка не є близьким родичем, що неможливо підтвердити документально, в такому разі потрібна нотаріальна згода одного з батьків.
Нагадаємо, чи можна виїхати за кордон з відстрочкою від мобілізації.