UA / RU
Підтримати ZN.ua

Виїзд студентів іноземних вишів за кордон: юрист розповів про проблеми та перспективи

Труднощі виникли ще у вересні.

У вересні чоловікам-студентам іноземних ЗВО заборонили виїжджати з України через масову підробку документів. Наразі це питання не вирішене.

Читайте також: Воєнний стан: чи можуть мобілізувати людину, що має родича з інвалідністю

Адвокат Богдан Пересада розповів про законні підстави цієї заборони і перспективи її оскарження.

Прикордонна служба посилається на те, що студенти не мають права на виїзд та надають письмову відмову у виїзді за кордон.

Перш за все, почнемо з основи даного питання – відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти.

Дискусійним є питання щодо того в якій саме частині статті 23 знаходиться згадка про студентів, у другій частині чи у третій. На перший погляд, це начебто немає особливого значення, але це напряму пов’язано із забороною виїзду студентів не тільки іноземних вишів, а також і студентів українських вишів.

Прикордонники зазначають, що обмеження щодо виїзду студентів встановлено Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 р. № 57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України», а саме її пунктом 2-6 у якому зазначено наступне:

«У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому - восьмому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".»

Прикордонники зазначають, що «звільнення» студентів від мобілізації знаходиться саме у «третій частині» статті 23 і відповідно студенти не мають права на виїзд за кордон.

Водночас, суди не завжди погоджуються із таким трактуванням прикордонниками статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Відмову у виїзді за кордон можна оскаржити у суді. Для оскарження буде потрібно звернутись до адміністративного суду із позовною заявою, яку можна підготувати самостійно або ж звернувшись за допомогою до юриста.

На сьогодні судова практика оскарження у таких випадках є різною та поки що остаточно не сформована.

У низці справ суд визнав протиправними та скасував рішення про відмову в перетинанні державного кордону України. Основними мотивами, з яких виходив суд, було те, що відповідачем в оскаржуваному рішенні не вказано конкретних документів, які повинні були бути подані позивачем для виїзду за кордон, однак не подані.

У деяких справах також було зазначено, що «звільнення» студентів від мобілізації знаходиться у «другій частині» статті 23, через що на них не поширюється заборона виїзду встановлена у пункті 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України, й відповідно, вони мають право на виїзд. Тобто, фактично, суди виходили із того, що відповідачем (прикордонна служба) не було доведено законності прийнятого ними рішення.

Нагадаємо, в інтерв’ю для ZN.UA освітній омбудсмен України Сергій Горбачов зазначив, що для перевірки студентів для виїзду з країни потрібна співпраця з закордонними університетами.