UA / RU
Підтримати ZN.ua

Відстрочка від призову: чи вплине на її отримання ліквідація МСЕК

Деякі військовозобов'язані можуть отримати відстрочку.

В Україні триває воєнний стан та загальна мобілізація, що введені через повномасштабне вторгнення РФ. Мобілізації підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років, які отримують повістки. Але деякі особи мають право на відстрочку від призову. Видання «РБК-Україна» розповіло, як на отримання відстрочки вплине ліквідація МСЕК.

В Україні цього тижня перше читання пройшов законопроєкт №12178, який передбачає ліквідацію медико-соціальних експертних комісій (МСЕК). Також документом передбачаються зміни щодо відстрочок від мобілізації.

Читайте також: Відстрочка від призову: хто її може оформити онлайн

Нинішню систему має замінити «оцінкою повсякденного функціонування особистості». Функції МСЕК мають перейти до експертних комісій при кластерних та надкластерних лікарнях.

Також вносяться зміни до закону про мобілізацію, які стосуються заміни поняття «висновок МСЕК» на «висновок експертної команди щодо оцінки повсякденного функціонування особистості».

«Такий висновок буде необхідний, щоб встановити право на відстрочку від мобілізації (за наявності хворої дружини (чоловіка), дитини, свого батька чи матері (батька чи матері дружини/чоловіка), а також члена сім'ї другого ступеня спорідненості з І чи ІІ групою інвалідності)», – йдеться у повідомленні.

Але нові експертні команди не можуть встановлювати потребу постійного догляду за особою. Експертні команди зобов'язані протягом семи днів повідомити ТЦК про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, визнаних особами з інвалідністю, та про зміну групи.

Новий закон має набути чинності з 1 січня 2025 року, якщо пройде друге читання та його підпише президент.

Люди з інвалідністю без терміну повторного огляду проходитимуть оцінку за власним бажанням або за рішенням суду. Тим, хто не зміг пройти вчасно, термін інвалідності продовжується до оцінки, але не більше, ніж до закінчення 6-місячного терміну з дня створення експертних команд за місцем проживання (перебування).

До експертних команд увійдуть лікарі та фахівці з реабілітації, які відповідають кваліфікаційним вимогам МОЗ та здійснюють медичну практику.

Нагадаємо, 22 жовтня РНБО після низки корупційних скандалів ухвалила рішення про ліквідацію в Україні усіх Медико-соціальних експертних комісій. Згодом президент України Володимир Зеленський видав указ, в якому сказано, що цей процес розпочнеться 31 грудня.