UA / RU
Підтримати ZN.ua

Відстрочка від призову: чи може її отримати чоловік, у якого брат помер, захищаючи країну

Роз'яснення дав юрист.

Через повномасштабне вторгнення РФ, в Україні триває воєнний стан та загальна мобілізація. Призову підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років, які отримують повістки. Нещодавно у Верховній Раді ухвалили закон про мобілізацію.

Юрист Дмитро Дончак на порталі b2bconsult розповів, чи має право на відстрочку чоловік, якщо його брат помер, захищаючи Україну, а мати отримує військову пенсію.

Читайте також: Новий закон про мобілізацію пояснили в МОЗ: ВЛК дистанційно та повторна перевірка рішення МСЕК

Експерт зазначив, що перелік осіб, які не підлягають мобілізації, наведений в статті 23 закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Відповідно до частини 4 абзацу 3 вищезгаданої статті, не підлягають мобілізації військовозобов’язані, жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.

За словами Дончака, необхідно зясувати – чи підпадає брат під статус загиблого, якщо він помер від хвороби, але при цьому в Витягу з протоколу ВЛК зазначено: «захворювання, яке призвело до смерті - так, пов'язане з захистом Батьківщини»

Він додав, що у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 3 закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», дія цього закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов`язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.

Читайте також: Кабмін заборонив відразу направляти на ВЛК тих, хто прийшов у ТЦК уточнити дані чи за відстрочкою

У відповідності до положень ч. 6 ст. 18 закону № 2011-XII, вдова (вдівець) загиблого або померлого військовослужбовця, а також дружина (чоловік) військовослужбовця, який пропав безвісти під час проходження військової служби, у разі якщо вона (він) не взяла (не взяв) інший шлюб, та її (його) неповнолітні діти або повнолітні діти - особи з інвалідністю з дитинства, батьки військовослужбовця, які перебували на його утриманні, мають право на пільги, передбачені цим законом.

Юрист пояснив, що наказом Міноборони від 14.08.2008 № 402 про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ, згідно з пунктом 1.3 глави 1 розділу І якого, основним завданнями військово-лікарської експертизи є, серед іншого: визначення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв`язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть.

«Витяг з протоколу ВЛК засвідчує, що встановлено причинний зв'язок смерті з захистом Батьківщини. Захворювання – так, пов'язане з захистом Батьківщини», – сказав юрист.

Дончак пояснив, що на загиблого брата поширюється дія закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

«Ви не підлягаєте мобілізації, а в разі незгоди районного ТЦК з таким висновком – прийдеться захищати свої права в суді», – резюмував експерт.

Нагадаємо, кому треба та не треба йти до ТЦК після набуття чинності нового закону. Законодавець встановив обов’язок з актуалізації свої даних протягом 60 днів (починаючи з 18 травня) для окремих категорій.