Через війну, яку розпочала РФ, в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. В середині квітня Президент України підписав закон №10449 про мобілізацію. Документом передбачені певні зміни для військовозобов'язаних, призовників та резервістів. Адвокатка Дар'я Тарасенко в етері "Суспільне.Студія" розповіла, як отримати відстрочку від призову.
Вона наголосила, що для отримання відстрочки варто звернутися до ТЦК.
"Відстрочка — це відтермінування можливості призвати людину на військову службу. Нарешті врегулювали, хто та яким чином цю відстрочку оформлює. Оформити відстрочку під призову можна безпосередньо тільки зверненням в ТЦК та СП. Постанова Кабміну визначає, яким чином це відбувається", – пояснила Тарасенко.
Українці можуть отримати відстрочку від мобілізації можна за такими причинами:
- за станом здоров’я;
- за сімейними обставинами;
- у зв’язку з професійною діяльністю;
- у зв’язку з навчанням та/або набуттям наукового ступеня;
- через бронь на певних роботах.
Тарасенко підкреслила, що Кабмін врегулював перелік документів, необхідних для надання відстрочки:
"Додаток до 560-ї постанови визначає, який пакет документів необхідно подати. Також визначає встановлену форму заяви, яку необхідно заповнити та подати до ТЦК та СП із відповідними документами. Це для того, щоб комісія при ТЦК та СП розглянула питання і таки прийняла рішення про надання відстрочки", – йдеться у повідомленні.
За її словами, в постанові Кабміну для кожного абзацу документи перелічили через кому, тому можливі нерозуміння у комісії, до якої ситуації які документи вимагати.
"В тому переліку документів є такі, які однозначно звужують тлумачення закону і не дозволять оформити відстрочку тим, хто згідно з законом має на неї право, але постанова Кабміну вимагає такі документи, які за визначенням отримати неможливо", – сказала адвокатка.
Також Тарасенко наголосила, що за оновленим законом, до розгляду заяви про відстрочку військовозобов'язаних призвати не можуть.
"Нарешті Кабмін визначив і чітко прописав, що з моменту, коли подана заява для оформлення відстрочки, і доки ця заява не розглянута, заборона і на призов такого військовозобов'язаного, і навіть на направлення його на військово-лікарську комісію", – сказала вона.
Експертка зауважила, що іноді у відстрочці можуть відмовити.
"Наполягаю на тому, що комісія може відмовити тільки в двох випадках: коли особа не має права на відстрочку і обставини, на які вона посилається, законодавством не передбачені, та коли особа, можливо, і має право на відстрочку, але пакетом документів це не підтверджено", – пояснила вона.
Тарасенко пояснила, що існують ризики, що будуть безпідставні відмови у наданні відстрочки, адже законодавством не передбачено, що якщо відмова оскаржується, то на цей період неможливо особу призвати на військову службу.
"Тобто навіть якщо військовозобов'язаний отримав відмову в наданні відстрочки, і тут же звернувся до суду — це все одно не зупиняє його призов на військову службу, якщо ТЦК та СП вирішить тут же його мобілізувати", – резюмувала експертка.
Раніше юрист Дмитро Дончак пояснив, чи існують обмеження по віку для студентів, що мають право на відстрочку.