UA / RU
Підтримати ZN.ua

Відповідь морських держав на новий етап російської гібридної війни неминуча - експерт

Атакою України в Керченській протоці Росія зачіпила існуючий світовий порядок.

Атакою і захопленням українських кораблів в районі Керченської протоки Росія, вважаючи, що просто воює з Україною, зачіпила небезпечну для неї струну існуючого світопорядку, пише для DT.UA директор регіонального філіалу НІСД у Дніпрі Олексій Їжак.

"В питанні судноплавства через Керченську протоку Росія, думаючи, що воює просто з Україною, зачепила небезпечну для неї струну існуючого світового порядку. У затвердженій рік тому Трампом Стратегії національної безпеки США сказано, що "вільний доступ до морів залишається центральним принципом національної безпеки та економічного процвітання", - пише автор.

Експерт зазначає, що це було завжди, у всіх писаних і неписаних американських стратегіях, і це стосується вільного судноплавства як принципу світобудови.

"Росія або усвідомлено, щоб створити нову площадку для переговорів зі США, або просто через неуважність кинула виклик цьому фундаментальному американському інтересу, який поділяють багато впливових союзників США", - додає Їжак.

Він зазначає, що слідом за блокуванням Керченської протоки Росія має намір з наступного року посилити правила проходу військових кораблів за маршрутом, який у російській традиції називається Північним морським шляхом.

"Цим вона поставить під сумнів право вільного проходження цим маршрутом, закріплене в Конвенції ООН з морського права. Зауважу, що США вважають, що навіть ця конвенція занадто обмежує свободу їхніх дій, і тому досі відмовляються її ратифікувати", - пише експерт.

Автор підкреслює, що закриваючи для України Керченську протоку, Росія розхитує узвичаєну впродовж десятиліть систему судноплавства, включаючи протоки, які з'єднують Світовий океан із Чорним, Балтійським та Японським морями, що омивають, зокрема, російські береги.

"Відповідь морських держав на новий морський етап російської гібридної війни неминучий. У цьому сенсі проблеми судноплавства України - всього лише епізод нового протистояння, який сама Росія й спровокувала, можливо, розраховуючи зміцнити свої глобальні позиції", - резюмує експерт.

Детальніше про українське питання на саміті "Великої двадцятки" в Аргентині читайте у статті Олексія Їжака "Скромна чарівливість партнерів по бізнесу" для тижневика "Дзеркало тижня. Україна".