UA / RU
Підтримати ZN.ua

Відмова "Газпрому" від поставок дозволила Україні не виконувати правило take or pay - Коболєв

Рішення газового монополіста призведе "Газпром" до збитків на сотні мільйонів доларів і політичних проблем, вважає глава "Нафтогазу".

Російський газовий монополіст компанія "Газпром" тепер не зможе вимагати від України виконання правила "take or pay" ("бери або плати" - ред.), яке передбачене рішенням Стокгольмського арбітражу згідно з контрактом на купівлю газу, з-за відмови поставляти паливо Україні з березня цього року, повідомив в ефірі одного з українських телеканалів голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв, передає "УНІАН".

"Вони ("Газпром" - ред.) сьогодні не виконали свої зобов'язання за контрактом, який переглянув попередній трибунал. Це автоматично означає, що вони не зможуть вимагати від нас в цьому році take or pay ("бери або плати"). Вартість цієї помилки для менеджменту "Газпрому" - потенційно сотні мільйонів доларів", - сказав він.

Коболєв також додав, що Україна не зобов'язана тепер і виконувати рішення арбітражу, прийняте в грудні.

"Ми не зобов'язані викуповувати чотири мільярди кубометрів газу (передбачених грудневим рішенням арбітражу - ред.), і це не наша вина, це дії "Газпрому", які суперечать контракту, рішенню трибунала, які суперечать духу відносин клієнт-постачальник і які, як я думаю, будуть коштувати "Газпрому" багато політичних проблем в Європі", - додав Кобелєв.

Він також повідомив, що крім відмови поставляти газ Україні, "Газпром" також скоротив постачання палива в інші країни Європи.

Раніше повідомлялося, що Україна офіційно попередила Євросоюз про відмову Росії виконувати рішення Стокгольмського арбітражу про транзит газу,

Раніше також повідомлялося, що з початку року ВАТ "Газпром" продовжує ігнорувати технічні зобов'язання за контрактом на транзит газу з НАК "Нафтогаз України" щодо дотримання тисків газу в магістральних газопроводах на вхідних точках, що знаходяться на російсько-українському кордоні.

Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги "Нафтогазу" про компенсації за недопоставлені "Газпромом" обсяги газу для транзиту. "Нафтогаз" домігся компенсації в сумі $ 4,63 млрд за недопоставку "Газпромом" узгоджених обсягів газу для транзиту. За результатами двох арбітражних проваджень в Стокгольмі "Газпром" повинен сплатити $ 2.56 млрд на користь "Нафтогазу".

На жаль, Стокгольмський арбітраж не надав підтримку вимозі Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" на перегляд тарифу на транзит в контракті з публічним акціонерним товариством "Газпром".

Президент України Петро Порошенко провів зустріч з командою НАК "Нафтогаз України",і привітав саму команду і всю країну з перемогою на арбітражі.

Нагадаємо, що "Нафтогаз" судився з "Газпромом" в Стокгольмському арбітражному суді за двома контрактами: з транзиту російського газу в ЄС по території України та купівлі-продажу Україною російського газу.

21 грудня "Нафтогаз" повідомив про перемогу над "Газпромом" у справі щодо газових угод. Завдяки перегляду закладеної у контракт ціни "Нафтогаз" заощадив $ 1,8 млрд.

31 травня "Нафтогаз" отримав рішення Стокгольмського арбітражу у провадженні проти російського "Газпрому" щодо контракту на поставку газу. За словами голови "Нафтогазу" Андрія Коболєва, арбітраж повністю відхилив вимоги "Газпрому" щодо принципу "бери або плати".

У "Газпромі" підтвердили, що арбітраж в Стокгольмі задовольнив вимоги "Нафтогазу" за позовом на транзит газу, і за результатами двох розглядів у суді російська компанія повинна виплатити української $ 2,56 млрд, але підкреслили, що з рішенням не згодні і будуть відстоювати свої інтереси усіма законними способами.

Радник міністра енергетики та вугільної промисловості Максим Білявський заявив, що "Газпром" продовжує порушувати технічні умови договору про транзит газу через Україну.

Також повідомлялось, що "Нафтогаз" має намір терміново закупити газ в Європі для підтримки транзиту газу і внутрішніх потреб. НАК змушена додатково імпортувати газ через невиконання "Газпромом" зобов'язань за контрактом купівлі-продажу газу.

Детальніше про проблеми газових поставок через Україну читайте в матеріалі Алли Єрьоменко "Зекономили?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".