UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Вибори через місяць можна програти, а у в'язницю не хочеться" — відповідальність за рішення КС покладають на Порошенка

Суспільство вважає саме президента винним у вбивстві антикорупційної реформи.

Відміна Конституційним Судом статті Кримінального кодексу про незаконне збагачення викликала хвилю обурення серед суспільства. Мало того, що тепер нажити майно нечесним способом не вважається протиправним, так таке рішення КС блокує розслідування кількох десятків справ Національного антикорупційного бюро і зводить нанівець всю антикорупційну реформу.

"Якщо правда, що Конституційний суд визнав закон про незаконне збагачення неконституційним, то... це просто @@@@@! Ні, це - ла-ла-ла і пі-пі-пі!", - не зміг знайти цензурних слів на цю новину Георгій Тука.

Лідер "Громадянської позиції" Анатолій Гриценко заявив, що такий суд не заслуговує на довіру а повинен бути відправлений у відставку.

"Конституційний Суд? Shutdown! Конституційний Суд виніс сам собі вирок. Після того як він нахабно/демонстративно став на захист чиновників-корупціонерів, КС втратив легітимність у суспільстві, а відтак - більше не має права на існування. … Це треба зробити заради встановлення справедливості. Заради країни та її чесного майбутнього - без корупції!", - зазначив Гриценко.

Депутат Мустафа Найєм назвав ситуацію абсурдною, адже аргументація КС суперечить міжнародному праву.

"З точки зору міжнародного права це повний абсурд. Справа в тому, що поняття "Незаконне збагачення" з'явилося в Міжнародному праві ще в 2003 році, коли була прийнята Конвенції ООН проти корупції. Стаття 20 цього документа свідчить, що країна-учасник (а Україна Конвенцію ратифікувала) зобов'язана в рамках свого законодавчого поля", - зазначив Найєм.

"А чому б Конституційному суду заодно не скасує айфони, відновити плату за вхідний дзвінок і повернути dial-up ?!", - додав з іронією депутат.

Журналіст Юрій Бутусов вважає, що своїм рішенням Конституційний Суд просто виправдав всіх чиновників-корупціонерів, і це серйозний відкат в антикорупційній реформі. Також він нагадав, що статтю прийняли як крок для отримання безвізового режиму та підписання меморандуму про співпрацю з МВФ.

"Конституційний суд виправдав усіх підозрюваних в незаконному збагаченні чиновників! Тепер після президентських виборів, незалежно від поразки або перемоги Порошенко, нинішніх чиновників і депутатів новий Антикорупційний суд не зможе залучити до відповідальності за незаконне збагачення за їх електронним деклараціям! ... Рішення Конституційного суду завдало величезної шкоди репутації держави та міжнародним зобов'язанням України. Звичайно, це не призведе до скасування меморандуму МВФ і безвізового режиму, але варто чекати найжорсткіших заяв і критики, наслідки для нашої держави будуть обов'язково", - написав Бутусов.

Він додав, що тепер щоб повернути норму в закону в дію, Верховна Рада повинна знову зареєструвати відповідний законопроект, пройти його обговорення та затвердження.

"Проблема в тому, що тепер взагалі немає ніякого закону, який би регламентував цю сферу. ... На весь цей час все розслідування щодо незаконного збагачення закриті, все обнулити. І у всіх фігурантів розслідувань Назка і НАБУ є час спокійно попрацювати з легалізації свого стану. Тому що після прийняття нового закону доведеться відкривати вже нові провадження", - додав він.

""Дякую" Петру Порошенку і Ко за "судову реформу". "Дякую" Юрію Луценку і Ко за врятований від кримінального покарання після надання додаткових повноважень Януковичу Конституційний суд. Я вам обіцяю - всі зіпсовані і саботовані вами закони ми рано чи пізно зробимо діючими. У тому числі конфіскуємо на користь людей все, що ви встигнете награбувати", - зазначив в свою чергу депутат та голова антикорупційного комітету ВР Єгор Соболєв.

"Якщо стаття ККУ про незаконне збагачення дійсно скасована Конституційним Судом, то це дуже погана річ. Навіть, якщо є юридичні підстави. ВР має вже цього року повернутися до цієї статті і знову внести її у ККУ з врахуванням позиції Конституційного Суду. Без цієї статті боротьба з корупцією втрачає сенс", - розмірено зазначив Володимир Ар'єв.

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін зазначив, що президент Порошенко і його спільники остаточно вирішили поховати антикорупційну реформу, аби не бути притягнутими до відповідальності в разі провалу на президентських виборах.

"Вітаю Порошенка і його корупційних чучундр. Про гроші МВФ і СвітБанку можемо забути, а значить і про економічний ріст та добробут українців. В гладковських, демчин і семочок все буде ок, навіть не сумнівайтеся. Це була одна з наших (спільних з партнерами) основних антикорупційних реформ. Направду стратегічна зміна, яка (після запуску антикор суду і очищення САП) мала перезапустити систему. Порошенко і ко цю зміну поховали. Я так розумію, "хлопчики" готуються до відходу від влади", - зазначив Шабунін.

Такої ж думки дотримується і депутат Сергій Лещенко.

"Петро Олексійович наостанок вирішив підстрахуватися сам і підстрахувати своїх найближчих корупціонерів. Адже вибори через місяць можна програти, а в'язницю сідати багатьом не хочеться", - написав Лещенко.

Голова комітету Верховної Ради у закордонних справах Ганна Гопко вважає, що рішення КС несе ризики для подальшого дії безвізового режиму для українців з Європейським Союзом.

"Будемо дивитися на реакцію Європейського Союзу", - зазначила вона.

На думку глави комітету, Конституційний суд зайняв політичну позицію в цьому питанні.

"Очевидно, тут був тиск з боку Верховної Ради, тих депутатів, які стривожені (загрозою потрапити під дію статті - ред.). Плюс, я думаю, деякі члени Конституційного суду теж, можливо, не розуміють, як суспільству пояснити свій стиль життя, майна, доходів ", - сказала депутат в середу.

Нагадаємо, 26 лютого українські ЗМІ повідомили, що Конституційний суд скасував статтю Кримінального кодексу про незаконне збагачення. КСУ визнав статтю 368-2 неконституційною і такою, що суперечить принципу презумпції невинності.

Подання до КСУ щодо конституційності статті про незаконне збагачення 12 грудня 2017 року подали 59 народних депутатів. Їх інтереси в суді представляв член парламентської фракції "Народного фронту" Павло Пинзеник.

Кримінальну відповідальність за незаконне збагачення в Україні запровадили в 2015 році в рамках виконання Плану дій з візової лібералізації ЄС. Ця вимога також було включено в меморандум співпраці з Міжнародним валютним фондом.

Ст. 368-2 передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на термін від 2 до 10 років з конфіскацією майна та забороною обіймати певні посади на строк до трьох років.

НАБУ розслідує близько 50 кримінальних проваджень за статтею про незаконне збагачення. Повідомлення про підозру за ст. 368-2 вручені екс-керівнику ДФС Мирославу Продану першому заступнику голови СБУ Павлу Демчині, міністру інфраструктури Володимиру Омеляну, екс-співробітнику ГПУ Дмитру Сусу, чолі Держаудиту Лідії Гавриловій. Також зареєстровано кримінальні провадження щодо народних депутатів Вадима Рабіновича, Олега Ляшка, Євгена Дейдея, Максима Полякова та інших політиків і посадових осіб.