Ветерани та добровольці російсько-української війни залишаються в Золотому на Луганщині, попри відведення українських військових на позиції 2016 року. Таке рішення вони пояснюють необхідністю захисту України та мирних мешканців, що залишаться у "сірій зоні".
"Міністр закордонних справ (Вадим) Пристайко вранці заявив про початок відведення військ. Але в Золотому немає не те що семи, а навіть одного дня тиші. Штаб ООС зафіксував п'ять обстрілів сьогодні вночі. Стріляли зокрема по місцях дислокації ветеранів", - йдеться у заяві активістів, оприлюдненій у вівторок, 29 жовтня.
На відео, оприлюдненому у Telegram-каналі спільноти "Останній блокпост. Ні капітуляції", ветерани показали наслідки нічних обстрілів Золотого-4 – саме тут розташована так звана ділянка розведення №2. Як стверджують добровольці, усі вони свіжі.
За даними штабу операції Об'єднаних сил, бойовики гатили з ручних протитанкових гранатометів, автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї.
"В разі злочинного наказу відвести українські війська, добровольці залишаться в Золотому для захисту місцевих мешканців. Щодня Золоте-4 обстрілюють і в село заходять диверсійні групи сепаратистів... Відповідно до Конституції, ми маємо право знаходиться в будь-якій точці України, не порушуючи закон. Також ми маємо право захищати територіальну цілісність України", - наголошується у заяві.
Окремо активісти наголосили на тому, що уся їхня зброя – цілком легальна, зареєстрована та зберігається відповідно до вимог українського законодавства.
Вранці 29 жовтня голова МЗС Вадим Пристайко повідомив про початок розведення сил і засобів поблизу Золотого на Луганщині. У штабі ООС цю інформацію спочатку спростовували, але згодом підтвердили, що розведення військ почалося о 12:00.
Розведення в Золотому, Станиці Луганській (Луганська область) та Петрівському (Донецька область) неодноразово узгоджувалося в Мінську, але зривалося під час спроби реалізації. Влітку цього року війська розвели в районі Станиці Луганської, після чого на засіданні 1 жовтня Тристороння контактна група погодила розведення ще на двох ділянках на лінії зіткнення в Донбасі.
Відведення українських військ від лінії розмежування є однією з умов Кремля для проведення саміту в "Нормандському форматі". При цьому гарантувати дзеркальне відведення окупаційних військ у Кремлі відмовилися.
Проти відведення українських військових виступили ветерани та добровольці російсько-української війни, а також мирні жителі прифронтових населених пунктів. Перші вважають розведення капітуляцією у війні з Росією, другі побоюються розправи бойовиків після відходу українських військових зі своїх позицій.
Та президент Володимир Зеленський особисто гарантував безпеку жителям "сірої зони" після відведення українських військових на позиції 2016 року. А голова Верховної Ради Дмитро Разумков поклав відповідальність за їх безпеку на поліцію і Національну гвардію, які разом із прикордонниками залишаться там після розведення.
Докладніше про реалізацію плану Зеленського щодо розведення військ в Донбасі та його наслідки читайте в матеріалі Юрія Бутусова "Війна Зеленського: чи можна зупинити Путіна розведенням?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".