Пряму вертикаль державного управління ветеринарної служби України зламали двома поспішними реорганізаціями – грудневим президентським указом 2010 року "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" та постанови Кабміну №442 від 10 вересня 2014 року.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Володимир Чопенко. Автор вказує, що злам усталених форматів та мінімізація ролі держави призвели до зниження ефективності роботи національної ветслужби, наслідком чого стало неконтрольоване поширення африканської чуми свиней.
"Первый удар по ветеринарам нанес декабрьский президентский указ 2010 г. "Об оптимизации системы центральных органов исполнительной власти", спарив их с фитосанитарной службой. Но он показался легким подзатыльником по сравнению с "оптимизационным" хуком 2014-го. Им оказалось постановление Кабмина №442 от 10 сентября, которым премьер Арсений Яценюк приказал реорганизовать еще не окрепший тандем в Госпродпотребслужбу, навесив на нее абсолютно несвойственные функции", – йдеться в статті.
Автор констатує, що аритмія в роботі ветслужби призвела до поширення АЧС: в 2014 році в Україні було зафіксовано 16 подібних випадків, у 2015 – 40, в 2016 – 91, а за п'ять місяців нинішнього року – вже 75 вірусних осередків. Всього, з 2012 року (коли було зафіксована перший в Україні спалах АЧС), знищено вже 130 тисяч свиней.
Детальніше про проблему неконтрольованого поширення в Україні африканської чуми свиней читайте в матеріалах Володимира Чопенка "Чумна країна" та "Чумна країна-2" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".