Верховний суд України виніс дві постанови за статтею 438 Кримінального кодексу України про порушення законів і звичаїв війни, якими уточнив відповідальність за неї.
Як повідомив у Х колишній заступник генерального прокурора України, юрист Гюндуз Мамедов Велика Палата Верховного Суду, зокрема, наголосила, що статтею 438 встановлено відповідальність не за акт агресії, а за порушення законів і звичаїв війни під час збройного конфлікту, що триває, незалежно від його законності чи протиправності як такого.
«Ці закони та звичаї накладають обовʼязки, заборони та обмеження на всіх комбатантів», - підкреслив він.
Також сформульовано висновки щодо застосування норм міжнародного права при встановленні складу цього злочину.
«В Україні формується цінна судова практика. При цьому важливо розуміти, що 438 стаття досі є [blink title="бланкетною" headinfo="Бланкетна норма - вид норм права з точки зору рівня визначеності їх змісту. Диспозиції банкетних норм не встановлюють певних правил поведінки, а передбачають існування інших норм, розміщених навіть в інших нормативних актах, у яких сформульовані конкретні правила поведінки."][/blink], що значно ускладнює слідство щодо воєнних злочинів», - зазначив Мамедов.
Як заявив нещодавно заявив генеральний прокурор України Андрій Костін, російські злочини на тимчасово окупованих українських територіях, включаючи масові вбивства в Бучі, демонструють модель геноциду, що повинно розглядатися в Міжнародному кримінальному суді.