UA / RU
Підтримати ZN.ua

Верховний суд не визнав символіку дивізії «Галичина» нацистською

Крапку в справі, що тягнулася п'ять років, поставлено.

Верховний Суд поставив крапку у тривалій судовій епопеї, залишивши в силі постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2020 року, якою було підтверджено право Українського інституту національної пам'яті (УІНП) стверджувати, що символіка дивізії «Галичина» не належить до нацистської, а відтак не не є забороненою в Україні. Про це у Фейсбук повідомив адвокат Вʼячеслав Якубенко, який представляв інтереси Українського інституту національної памʼяті.

«Галицький Лев остаточно легалізований. Верховний суд поставив крапку у тривалій судовій епопеї, ініційованій ще 5 років тому представниками "русского міра"», — написав він у Facebook.

У 2017 році позивачка звернулась до Окружного адмінсуду з проханням визнати протиправними дії УІНП та його голови щодо надання нині підсанкційному інтернет-виданню «Страна.ua» тлумачення пункту 5 частини 1 статті 1 закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» щодо дивізії CC «Галичина», а також заборонити відповідачам пропаганду символіки дивізії 14-ї гренадерської дивізії військ СС «Галичина». Позов тоді був частково задоволений.

Позивач оперувала поширеною маніпуляцією про те, що дивізія СС "Галичина" була частиною армійських підрозділів Ваффен-СС, яку Нюрнберзький трибунал у 1946 році визнав злочинною організацією. Насправді Нюрнберзький трибунал розглядав діяльність СС окремо від нацистської партії, як самостійної організації. І визнав злочинною не саму організацію, а окремі "групи осіб", які входили до неї.

Відповідач подав апеляційну скаргу.  Зрештою, Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду задовольнила її, а рішення суду першої інстанції скасувала.

Тепер Верховний Суд підтвердив правомірність дій УІНП.

В рішенні наголошується, що надання відповіді Інститутом не є юридично значущим для позивачки, бо це не має безпосереднього впливу на її права та інтереси.

Водночас, її доводи про порушення її прав та інтересів як громадянки України й члена суспільства є абстрактними та не містять обґрунтування на підтвердження негативного впливу, зазначив Верховний суд у постанові від 28 листопада 2022 року.

Як наголосив адвокат, постанова ВС у справі № 826/11325/17 є остаточною і оскарженню не підлягає.