UA / RU
Підтримати ZN.ua

Верховний суд не дозволив переселенцям брати участь у місцевих виборах

Суд розглянув справу за позовом до відділу ведення Держреєстру виборців про поновлення виборчих прав.

Верховний суд вказав, що право участі на місцевих виборах є лише у тих громадян України, які постійно проживають на відповідній території та мають реєстрацію постійного місця проживання у відповідному селі чи місті. Як повідомляє прес-служба суду, було розглянуто адміністративну справу за позовом до відділу ведення Держреєстру виборців про поновлення виборчих прав.

Так, позивач просила визнати незаконним рішення про відмову в задоволенні заяви про зміну виборчої адреси у Держреєстрі виборців. Також вона просила зобов'язати відповідача внести такі дані згідно з відомостями про місцезнаходження позивача, що вказані у довідці про реєстрацію позивача як внутрішньо переміщеної особи (ВПО).

Позивач звернулася із заявою про включення її до списку виборців на місцевих виборах і отримала відмову, обґрунтовану тим, що позивачем не надані документи, що підтверджують її належність до місцевої територіальної громади. Довідка про реєстрацію ВПО не була врахована при розгляді даної заяви.

Зазначається, що апеляційний суд, скасувавши рішення суду першої інстанції, ухвалив постанову про відмову в задоволенні позовних вимог. Верховний суд погодився з рішенням апеляційного суду з тих підстав, що право голосу на виборах депутатів міської ради, виборах мера мають громадяни України, які мають право голосу відповідно до ст. 70 Конституції, належать до відповідної територіальної громади та проживають у межах відповідного виборчого округу.

Виборча адреса виборця визначається за зареєстрованим місцем проживання та адресою житла виборця відповідно до закону "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні". Підкреслюються, що, тим не менш, зареєстроване місце проживання не повинно бути тимчасовим.

Відповідно до ч.1 ст.5 закону "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" довідка про взяття на облік ВПО засвідчує її місце проживання лише на певний період, тобто не постійне, а тимчасове проживання на відповідній території. Тому така реєстрація не може слугувати підставою щодо права участі на місцевих виборах на цій території, зазначив суд.

У травні повідомлялося, що кількість вимушених переселенців, офіційно зареєстрованих Міністерством соціальної політики, перевищила 1,5 мільйона чоловік. На облік поставлено понад 1,2 мільйона родин, які залишили Донбас та Крим.

Про проблеми мешканців охоплених війною регіонів читайте в матеріалі Євгена Захарова та Миколи Козирева "Хто допоможе цивільним, постраждалим від війни на Сході країни?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".