UA / RU
Підтримати ZN.ua

Верховна Рада може ввести надзвичайний стан: які обмеження чекають на українців

Не всі в Україні підтримують введення надзвичайного стану.

Верховна Рада може зібратися на позачергове засідання для запровадження в Україні надзвичайного стану через поширення коронавірусу. За даними ЗМІ, засідання може відбутися 24 або 25 березня.

За словами голови фракції "Слуга народу" Давида Арахамії, із очільниками фракцій керівництво парламенту обмінялося думками щодо НС в онлайн-режимі. При цьому депутат стверджує, що дата проведення засідання невідома.

Як зазначили в "Українській правді", сьогодні Кабінет міністрів, народні депутати та Рада нацбезпеки та оборони працюють над екстреними пакетами законопроєктів, які нібито мають не допустити економічного та соціального колапс в державі.

Введення надзвичайного стану та обмеження

Згідно із Законом України "Про правовий режим надзвичайного стану", НС по всій території країни або в окремих місцевостях вводиться указом президента, який потім має затвердити Верховна Рада. Пропозицію щодо введення НС подає Рада нацбезпеки та оборони. Однак у випадку з виникненням пандемії та інших надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, які загрожують життю та здоров'ю людини, пропозицію може внести Кабінет міністрів .

За даними УП, на Банковій пріоритетним вважають варіант із запровадження надзвичайного стану з подачі уряду. Однак сценарій з РНБО також можливий.

Згідно із законом, надзвичайний стан по всій Україні можна вводити не більше, ніж на 30 діб, а в певних регіонах - не більше 60 діб. У разі необхідності президент може продовжити НС, але не більше ніж на 30 діб.

Згідно із законом, на час введення надзвичайного стану:

- встановлюється особливий режим в'їзду і виїзду, а також обмежується свобода пересування територією, де вводиться НС;

- обмежується рух транспорту та дозволяється його огляд;

- посилюється охорона громадського порядку та об'єктів, що забезпечують життєдіяльність населення та народного господарства;

- забороняються масові заходи, крім тих, заборонити які може лише суд;

- забороняються страйки;

- можливе примусове відчуження або вилучення майна у юридичних і фізичних осіб.

Якщо ж НС вводиться через надзвичайну ситуацію техногенного та природного характеру, яка загрожує життю та здоров'ю людини, до якої відноситься і пандемія, то вводяться додаткові обмеження:

- тимчасова чи безповоротна евакуація людей з місць, небезпечних для проживання, з обов'язковим наданням їм стаціонарного або тимчасового житла;

- юридичні особи повинні надати приміщення для тимчасового розміщення евакуйованого або тимчасово переселеного населення, аварійно-рятувальних формувань та військових підрозділів, залучених до подолання надзвичайних ситуацій;

- тимчасово забороняється будівництво нових, розширення діючих підприємств та інших об'єктів, діяльність яких не пов'язана з ліквідацією НС або забезпеченням життєдіяльності населення та аварійно-рятувальних формувань;

- встановлюється карантин та проводяться інші обов'язкові санітарні та протиепідемічні заходи;

- запроваджується особливий порядок розподілення продуктів харчування та предметів першої необхідності;

- мобілізація та використання ресурсів підприємств, установ і організацій, незалежно від форми власності, для відвернення небезпеки та ліквідації надзвичайних ситуацій з обов'язковою компенсацією понесених втрат;

- змінюється режим роботи підприємств, установ, організацій усіх форм власності. Їх переорієнтовують на виробництво необхідної в умовах НС продукції. Запроваджуються інші зміни виробничої діяльності, необхідні для проведення аварійно-рятувальних і відновлювальних робіт;

- усунення від роботи на період надзвичайного стану, в разі неналежного виконання своїх обов'язків, керівників держпідприємств, установ і організацій, від діяльності яких залежить нормалізація обстановки в районі НС, та покладення тимчасового виконання обов'язків зазначених керівників на інших осіб.

Прихильники та противники надзвичайного стану

За введення НС виступає міністр охорони здоров'я Ілля Ємець, який вже закликав народних депутатів зібратися і проголосувати за надзвичайний стан. Введення НС також підтримує міністр внутрішніх справ Арен Аваков.

У свою чергу колишній заступник генпрокурора Віктор Чумак вважає, що зараз немає необхідності вводити надзвичайний стан по всій території України, адже найбільш загрозливими є Чернівецька та Київська області. При цьому, Чумак стверджує, що без масового та ефективного тестування по всій країні, реальна картина не буде відомою.

Чумак зазначив, що обмеження у випадку із поширенням коронавірусу "не повинні виходити за межі здорового глузду і бути адекватні і відповідні" - встановлення карантину через самоізоляцію та обмеження вільного пересування. Вказані обмеження вже введені в Україні. За словами Чумака, контроль за цими обмеженнями в місцевостях з НС можуть посилити. На думку колишнього заступника генпрокурора, зараз всі дії щодо введення надзвичайного стану "виглядають спробою показати бурхливу діяльність".

За словами першого заступника голови фракції "Голос" Ярослава Железняка, більшість парламентських фракцій виступили проти введення в Україні надзвичайного стану. Зокрема, у "Голосі" вважають, що НС у ситуації з поширенням коронавірусу призведе до зупинки економіки та обмеженню прав громадян, і аж ніяк не захистить українців від Covid-19.

Депутати "Європейської солідарності" також виступили проти введення НС. За словами співголови фракції Ірини Геращенко, у надзвичайному стані політсила вбачає ризики для країни та демократії.

Станом на 23 березня в Україні офіційно підтвердили 73 випадки захворювання на корона вірус, три з яких стали летальними. Зокрема, у Дніпропетровській області – 2 випадки, Донецькій області – 1 випадок, Житомирській області – 2 випадки, Івано-Франківській області – 5 випадків, Київській області – 5 випадків, Львівській області – 2 випадки, Тернопільській області – 1 випадок, Черкаській області – 1 випадок, Чернівецькій області – 25 випадків, у Києві – 29 випадків. Один із українців, який захворів на Covid-19, вже одужав.

З 12 березня в Україні діє тритижневий карантин. Згодом Кабмін посилив обмежувальні заходи. До 3 квітня призупинено навчання, закриті кордони, скасовано масові заходи, обмежена робота громадського транспорту і закладів, призупинено міжміське і авіасполучення.

На сьогоднішній день у Донецькій, Харківській, Тернопільській, Дніпропетровській, Черкаській, Івано-Франківській, Житомирській, Чернівецькій областях та в Києві введено режим надзвичайної ситуації.