UA / RU
Підтримати ZN.ua

Венеціанська комісія: судова реформа в Україні не відбудеться без змін до Конституції

Експерти комісії дійшли висновку, що саме конституційні положення роблять українські суди залежними від влади.

Венеціанська комісія вважає, що Україні не вдасться збудувати систему юстиції європейського рівня без внесення змін до 3, положення якої сильно обмежують свободу судів.

Про це йдеться в висновку європейських експертів щодо законопроекту "Про забезпечення права на справедливий суд в Україні". Офіційний Київ попросив європейських експертів оцінити документ місяць тому.

В комісії зауважили, що упорядники українського документу були змушені внести велику кількість неприйнятних положень з огляду на вимоги Конституції. Тож Києву варто внести зміни до основного закону.

"Венеціанська комісія зауважує, що конституційні зміни головним чином повинні стосуватися усунення ролі політичних органів у призначенні суддів, а також зменшення їхньої участі в створенні судів і утворенні Вищої ради юстиції, до складу якої повинні входити переважно судді, обрані своїми колегами. Також варто усунути роль Верховної Ради в позбавленні суддів недоторканності і додати в Конституцію положення, які випливають з Європейської конвенції з прав людини, серед яких право на справедливий і публічний судовий розгляд в розумний термін і незалежним і неупередженим судом", - йдеться в висновках комісії.

Європейські експерти також зауважили, що в цілому в українському законопроекті, покликаному реформувати судочинство, деякі положення дублюються, а деякі деталі можна й взагалі винести в підзаконні нормативні акти.

Венеціанська комісія також розкритикувала порядок обрання суддів в Україні і зауважила, що він не відповідає її рекомендаціям. Експерти наполягають, що суддів повинні обирати їхні колеги.

Венеціанська комісія також привітала зміни в законопроекті, які стосуються використання мови в судовому процесі. Згідно з новоми положеннями, громадяни України мають право говорити в суді мовою, якою вони володіють окрім української. Щоправда і тут в експертів є деякі зауваження. Зокрема, пункт про те, що всі судді повинні володіти українською мовою, на думку експертів, здається розумним. Але вони також ставлять запитання про використання мов окрім української присяжними.

Венеціанська комісія вважає, що існує можливість порушення прав "великої частини населення України бути присяжними". В цілому ж, експерти назвали мовне питання дуже складним і чутливим. Тому потрібно розробити окремий закон, який регламентував би вживання мов у тому числі і в суді.

В цілому ж, на думку комісії, новий закон про систему юстиції має значні поліпшення, однак він не вирішить проблеми українського судочинства. І для того, щоб провести ефективну реформу, яка б відповідала європейським вимогам, необхідно внести зміни в Конституцію.

Зокрема, Венеціанська комісія радить виключити з основного закону роль Верховної Ради в процесі призначення і звільнення суддів на постійних посадах. Парламент також не повинен мати права позбавляти суддів недоторканності. А президент України не повинен мати конституційного права утворювати і розформовувати суди.

Нещодавно ЄС і Україна затвердили Порядок денний асоціації, в якій визначили 10 пріоритетних реформ. Серед них - конституційна реформа, реформа виборчого законодавства, судова реформа, боротьба з корупцією, державна адміністрація, реформи в енергетиці, дерегуляція, державні закупівлі, оподаткування і зовнішній аудит.