UA / RU
Підтримати ZN.ua

Велесова ніч: значення свята

У слов'янській традиції свято відзначали у ніч із 31 жовтня на 1 листопада.

У ніч із 31 жовтня на 1 листопада у багатьох країнах світу святкують Хелловін. Разом з тим, у слов'ян у цей час було інше свято – Велесова ніч, коли наші предки намагалися не виходити з дому.

Що таке Велесова ніч

За повір'ями, окрім світу Яві існує світ Наві, світ злих та добрих духів. У ніч, коли Білобог віддає колесо року Чорнобогу, кордон між світами витончується. Тому духи можуть поринути у світ людей, а люди – у світ духів. Вартовим шляху між цими світами був Велес.

Що не можна робити у Велесову ніч

Наші пращури намагалися в цю ніч не виходити з дому. Вважалося, що кожна дорога змінює свій напрямок і може привести не до пункту призначення, а у світ духів.

Поганою прикметою вважалося нове знайомство у Велесову ніч. Вважалося, що нова людина в житті принесе лише нещастя.

Читайте також: Покров Пресвятої Богородиці: що не можна робити в свято

Що потрібно робити у Велесову ніч

Ніч давні слов'яни намагалися провести у родинному колі. У хаті запалювали свічки та накривали пишний стіл. На поріг і підвіконня клали гілки горобини, у дворі до ранку мало горіти багаття.

За накритим столом завжди залишали зайві прибори. Вважалося, що у світ приходять померлі пращури, які захочуть провести вечір із сім'єю.

У домах, у яких сім'ї вірили у присутність будинкового, залишали йому частування. Воно мало стояти всю ніч. Вранці його виливали за поріг чи згодовували птахам.