UA / RU
Підтримати ZN.ua

Важливе питання: що робити, якщо ВПО виселяють з гуртожитків навчальних закладів

Це пов’язане з початком навчального року.

Через війну, яку розпочала Росія, багато українців були змушені покинути свої домівки та стати внутрішньо переміщеними особами (ВПО). Багато з них знайшли тимчасові притулки в гуртожитках та базах відпочинку.

Читайте також: Допомога переселенцям: коли ВПО виплатять недоотриману пенсію

У звʼязку з поверненням навчальних закладів до очної форми навчання, гостро постало питання виселення з гуртожитків внутрішньо переміщених осіб для подальшого поселення студентів. Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» пояснили, чи правомірне таке виселення і що робити переселенцям.

Відповідно до ст. 9 Закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» ВПО мають право, в тому числі, на забезпечення органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб’єктами приватного права можливості безоплатного тимчасового проживання (за умови оплати особою вартості комунальних послуг) протягом шести місяців з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; для багатодітних сімей, осіб з інвалідністю, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено.

Ще минулого року Мінреінтеграції висловило офіційну позицію про те, що виселення внутрішньо переміщених осіб з гуртожитків навчальних закладів без надання альтернативного місця проживання є неприпустимим. Це означає, що виселити ВПО з гуртожитка навчального закладу можна лише запропонувавши їм інше, придатне для проживання, житло.

Так, відповідно до Постанови Кабміну №495 від 29.04.2022 р. фонд житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб формується органами місцевого самоврядування.

Для того, щоб скористатися можливістю тимчасового безоплатного житла, внутрішньо переміщена особа повинна подати заяву про взяття на облік громадян, які потребують житла для тимчасового проживання, до уповноважених органів (відповідної сільської, селищної, міської ради або її уповноважених органів), за місцем реєстрації її як ВПО.

До заяви додаються:

Першочерговим правом на забезпечення таким житлом наділені:

Нагадаємо, як змінився порядок видачі довідки про взяття на облік ВПО. У серпні разом зі зміною Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, також було оновлено і Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік ВПО.