UA / RU
Підтримати ZN.ua

Важливе питання: чи можна оскаржити заповіт

Це можливо у деяких випадках.

Через війну, яку розпочала Росія, українці живуть в умовах постійної небезпеки. На жаль, зараз питання заповіту стає особливо актуальним. Юристка Оксана Рябчук пояснила, у яких випадках можна оскаржити заповіт після смерті.

Читайте також: Спільне майно подружжя: як розподілити спадщину після смерті

Вона зазначила, що складений за життя заповіт спадкодавцем надає право визначеному колу спадкоємців у ньому прийняти спадщину або відмовитись від її прийняття. Однак, якщо один із спадкоємців вважає, що заповіт було складено незаконно або він є недійсним з моменту його написання, то в такому випадку потрібно його оскаржувати в судовому порядку.

Коли заповіт не має сили

За словами юристки, під нікчемним заповітом слід розуміти заповіт, що не створює жодних юридичних наслідків для спадкоємців, не підлягає виконанню та не потребує визнання його недійсним у судовому порядку.

На практиці це означає, що такий заповіт оскаржувати в суді не потрібно, адже він є недійсним в силу прямої вказівки положень чинного законодавства.

Так, заповіт слід вважати нікчемним, якщо:

Для встановлення нікчемності заповіту немає необхідності звертатися до суду, оскільки обов’язок щодо перевірки нікчемності заповіту покладено на нотаріуса.

Найбільш розповсюджені причини оскарження заповіту

Як оскаржити заповіт після смерті спадкодавця

Для того, щоб оскаржити заповіт та визнати його недійсним слід звертатися до судових органів влади із відповідною заявою. У заяві слід вказати причини, чому заповіт слід визнати недійсним та додати відповідну доказу базу, яка підтверджує зазначені факти.

Так, доказами у такій категорії справ можуть бути:

Вищевказаний перелік не є вичерпним та може доповнюватись в залежності від індивідуальних обставин по кожній справі.

Хто має право подавати позов про оскарження заповіту

За загальним правилом звернутися до судових органів влади із позовом про визнання заповіту недійсним може лише та заінтересована особа, права та законні інтереси якої були порушені.

Такими особами можуть бути:

Нагадаємо, чи можна подати заяву на вступ у спадщину перебуваючи за межами України. Через війну, яку розпочала Росія, багато українців були змушені виїхати в інші країни і зараз перебувають там.