Через повномасштабне вторгнення Росії в Україні діє правовий режим воєнного стану. В цей час порядок деяких юридичних процедур можуть відрізнятися від звичного.
Юристи «Право на захист» пояснили, чи можна оформити опіку над людиною похилого віку та як це зробити під час війни.
Вони пояснили, що на період воєнного стану процедура встановлення опіки або піклування відбувається на загальних підставах. Оформити опіку над людиною похилого віку можливо тільки після рішення суду про її обмежену дієздатність чи недієздатність.
Опіка або піклування встановлюються за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.
Опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника.
Ним не може бути фізична особа:
- яка позбавлена батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;
- поведінка та інтереси якої суперечать інтересам фізичної особи, яка потребує опіки або піклування.
Людина, яка бажає стати опікуном або піклувальником літньої особи має звернутись до органу опіки та піклування із заявою та необхідним пакетом документів.
Отже, за поданням органу опіки та піклування, функції якого в період воєнного стану виконують військові адміністрації, суд за місцем проживання особи, яка потребує опіки та піклування або за місцем проживання опікуна, піклувальника приймає рішення про встановлення опіки та піклування.
Оформлення догляду за особою похилого віку можливе якщо вона є:
- особою з інвалідністю I групи;
- громадянином похилого віку з когнітивними порушеннями;
- невиліковно хворою, яка через порушення функцій організму не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися;
- особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу.
Претендувати на допомогу по догляду за всіма категоріями осіб (окрім осіб з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу) мають право повнолітні дієздатні члени сім’ї, які:
- проживають разом із особою, що потребує догляду, та пов’язані з нею спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки;
- здійснюють догляд на непрофесійній основі без провадження підприємницької діяльності;
- мають середньомісячний сукупний дохід за квартал, який передує місяцю звернення, менший за прожитковий мінімум станом на 1 січня відповідного року.
У цьому випадку спільне проживання підтверджується «пропискою» за однією адресою або актом про проведення обстеження сім’ї.
Щодо допомоги по догляду за особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, які за висновком лікарської комісії потребують постійного стороннього догляду, то претендувати на цю допомогу мають право повнолітні дієздатні особи, місце проживання (перебування) яких задекларовано (зареєстровано) на одній житловій площі з особою, за якою здійснюється догляд. Спільне проживання підтверджується «пропискою» за однією адресою, у цьому разі акт про проведення обстеження сім’ї не підходить.
Як отримати компенсацію по догляду за недієздатною особою
Для отримання компенсації заявники мають можливість звернутися на вибір до:
- структурних підрозділів з питань соціального захисту населення;
- виконавчих органів сільських, селищних, міських рад;
- центрів надання адміністративних послуг.
Для призначення допомоги по догляду за особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу необхідно надати:
- заяву за формою;
- декларацію про доходи та майновий стан;
- довідку про доходи та/або письмове пояснення із зазначенням розміру доходів (за необхідності);
- висновок лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу;
- копію довідки до акту огляду МСЕК, яка видана особі з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, за якою здійснюється догляд;
- пред’явити документ, що посвідчує особу.
Для призначення допомоги по догляду за іншими категоріями осіб необхідно надати:
- заяву встановленої форми;
- декларацію про доходи та майновий стан;
- заяву про згоду отримувати соціальні послуги;
- копію паспорта та ідентифікаційного коду (РНОКПП) заявника;
- копію паспорта особи, яка потребує догляду;
- копію документу, що підтверджує стан здоров’я особи, яка потребує догляду (довідки до акту огляду МСЕК, висновку ЛКК, тощо);
- копію рішення суду про обмеження цивільної дієздатності/визнання недієздатною особи, яка потребує догляду або копії рішення суду/органу опіки та піклування про призначення опікуна або піклувальника особі, яка потребує догляду (за необхідності).
Подати документи для призначення компенсації можна як особисто, так і через АТ «Укрпошта».
У законодавстві передбачена можливість подачі документів до уповноваженого органу в електронній формі, однак на сьогодні це неможливо технічно.
Рішення про призначення або відмову у компенсації приймається протягом 10 днів із дня подачі документів.
При цьому, грошова допомога по догляду за особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу призначається строком на 6 місяців із місяця звернення (виняток: якщо особа, що здійснює догляд, є непрацюючим пенсіонером або особою з інвалідністю, виплати призначаються одразу на 12 місяців).
Грошова допомога по догляду за іншими категоріями осіб призначається на 12 місяців із місяця звернення.
За результатами розгляду наданих заявником документів уповноважений орган зобов’язаний прийняти рішення про призначення компенсації або відмову у її призначенні. При цьому відмова у прийнятті документів є недопустимою. Якщо заявник надав не весь пакет документів, йому має бути встановлено місячний строк для до подачі документів.
Рішення органу соціального захисту населення про відмову у призначенні допомоги може бути оскаржено до уповноваженого органу вищого рівня або до суду.
В Україні на період воєнного стану спростили процедуру встановлення опіки та усиновлення. Нагадаємо, як оформити опікунство над дитиною під час війни.