UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Васильківська трагедія" може повторитися на ще одній нафтобазі БРСМ – експерт

Умов для ефективного і безпечного гасіння пожежі на об'єкті немає.

Пожежа на васильківській нафтобазі групи компаній БРСМ в 2015 році стала найбільшою в історії України і забрала життя шести осіб. Незважаючи на це, друга нафтобаза БРСМ в селі Переяславське Київської області сьогодні функціонує з десятками грубих порушень пожежної безпеки.

Про це у своїй статті для DT.UA пише директор "Консалтингової групи А-95" Сергій Куюн. Автор зазначає, що 22 грудня 2015 року районні пожежники провели планову перевірку об'єкта, а точніше, двох - нафтобази і газонаповнювальної станції (ГНС). Акт перевірки для першої містить 51 пункт порушень, які терміново потрібно усунути, для другої - 56 пунктів порушень.

За словами Куюна, суть цих приписів можна описати коротко - "другий Васильків".

Автор називає ключові порушення, зафіксовані пожежними:

- не облаштовані проїзди для пожежних машин (немає можливості під'їхати до об'єкту гасіння, - тут і далі примітки автора);

- немає переїздів залізничних шляхів для пожежних машин;

- відстань від стінок резервуарів з нафтопродуктами до краю автомобільних проїздів менше 9 м (у разі займання дорогою не можна буде скористатися);

- відстань від місця забору води пожежними автомобілями до резервуарів - менше 40 м (при загорянні резервуарів пожежна машина не зможе під'їхати і перебувати біля пожежного резервуара з водою);

- немає обвалування наземних резервуарів або огороджувальної стінки з негорючих матеріалів (паливо з гарячих і поруч розташованих резервуарів безперешкодно розтікається, ускладнюючи гасіння пожежі);

- не забезпечено оновлення протипожежного запасу води протягом більше 24 годин;

- нафтобаза не забезпечена запасом піноутворювача;

- керівний склад об'єкта не пройшов навчання на курсах цивільної оборони;

- система раннього оповіщення аварійних ситуацій не підключена (також, як і не була підключена вона у "Вікторії" (дитячий табір "Вікторія", де в результаті пожежі загинули троє дітей – ред.).

За словами Куюна, здійснена Центром підтримки аэророзвідки влітку 2017-го аэровідеофотозйомка переяславської нафтобази та ДПС свідчить: за минулі два роки БРСМ так і не усунула ключові порушення безпеки.

Наголошується, що для професійної оцінки відеоматеріалу були залучені діючі та колишні функціонери ДСНС, а також фахівці з будівництва нафтобаз.

Так, на відеоматеріалах видно, що навколо двох з трьох резервуарних парків відсутній проїзд для пожежних машин, а судячи із зауважень від 2015 р., той парк, де проїзд є, не відповідає вимогам по відстані до резервуарів. Пожежні машини не зможуть під'їхати.

На зйомці чітко видно, що жоден з трьох резервуарних парків, як і раніше, не обвалован. Автор підкреслює, що у Василькові це максимально ускладнило гасіння пожежі.

Відзнятий матеріал дозволяє помітити також проблеми з пожежною водоймою. Насамперед, звертає на себе увагу невеликий об'єм резервуара. Згідно з розрахунками одного з екс-рятувальників на основі діючих нормативів, на цій нафтобазі повинен бути запас води в обсязі 1410 кубометрів. Куюн відзначає, що зовні невеликий резервуар слабо нагадує необхідний за обсягом у відповідності з нормативами, хоча краще про це має сказати документація бази. Крім того, жодного обладнаного під'їзду або майданчика біля пожежного резервуара немає, тому в разі аварії під'їхати до нього буде проблематично.

Відеоматеріали з великим ступенем впевненості дозволяють стверджувати, що на базі належним чином не обладнані автомобільні переїзди через залізничні колії. Крім того, цілком очевидний факт відсутності твердого покриття для проїзду пожежних машин, які в разі дощу просто загрузнуть у болоті.

Куюн підкреслює, що подібні "переяслави" можуть нести величезну небезпеку насамперед для пожежників у разі виникнення надзвичайної ситуації - умов для ефективного і безпечного гасіння пожежі немає.

"Що говоритиме "пожежне" та інше начальство й кого призначать винним, якщо знову лихо? Чому у пожежників проблеми з пам'яттю та із зором? Невже гроші знову заважають побачити очевидне?", - задається питанням аналітик.

Раніше Сергій Куюн у своїй статті для DT.UA писав, що власники компанії БРСМ не фігурують в жодному з кримінальних проваджень, відкритих у зв'язку з пожежею на належній компанії Васильківської нафтобазі в червні 2015 року.

Детальніше про ситуацію з пожежною безпекою на переяславській базі БРСМ читайте в статті Сергія Куюна "Вікторія" vs БРСМ, або Горбаті й могили-2" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".