UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Ужгороді між місцевими елітами та жителями міста вибудувались «споживацькі відносини»

Пріоритетами майбутньої влади містяни називають медичну сферу, боротьбу з корупцією та ремонт доріг.

Ужгород – місто чесне. За даними соціологічного опитування IRI, проведеного компанією Info Sapiens, 48% містян вважають, що місцеві вибори пройдуть із порушеннями. Причому 60% виборців кажуть про можливі скупку/продаж голосів. Що підтверджує припущення про наявність партійних «сіток», якими покритий регіон.

У контексті подібного споживацького ставлення місцевих еліт і громадян один до одного навряд чи варто дивуватися, що 47% жителів міста більше покладаються на центральну владу, ніж на місцеву (39%).

Напередодні виборів 25 жовтня 37% містян переконані у тому, що ситуація в країні розвивається у правильному напрямку, 49% з ними незгодні. Водночас ситуацією у місті задоволені 56% ужгородців, незадоволені – 33%.

Пріоритетами майбутньої влади містяни називають медичну сферу (34%) і боротьбу з корупцією (33%). Ще 32% містян незадоволені якістю місцевих доріг.

Головні джерела корупції мають яскравий регіональний відтінок. Закарпатська область – найбільш лісистий регіон в Україні. Незважаючи на мораторій, ешелони з карпатським лісом ідуть за кордон щодня.

Активісти підрахували, що лише у Свалявському лісництві щороку незаконно знищують до 40 тисяч кубометрів лісу. І вирубка тільки музичної тополі приносить власникам нелегального промислу приблизно 600 тисяч доларів на рік. У «кришуванні чорних лісорубів» активісти й журналісти звинувачують мерію та пов’язані із Віктором Балогою злочинні угруповання.

З України в Румунію, Словаччину та Угорщину нелегально вивозять деревину, бурштин і сигарети, назад – одяг та «євробляхи». «Контрабасом» промишляють як малі, так і середні підприємці, однак ці схеми неможливо реалізувати без потурання митників і фіскалів.

Лідерами за кількістю звернень серед мешканців Ужгороду є лікарі, комунальники та поліція. Згідно з даними соціологів Info Sapiens протягом двох останніх років до сімейних лікарів звертались 76% опитаних; 82% з них залишилися задоволені отриманою послугою, 6% – ні.

З комунальними підприємствами довелося мати справу 49% ужгородців, 28% з них залишилися задоволені «співпрацею», ще 36% незадоволені.

У поліцію звертались 35% опитаних, результатом задоволені лише 32% з них (41% – ні).

За два роки звернутися до міськради знадобилось 31% містян, 45% з них залишилися задоволені роботою чиновників, 23% – ні. У мерії більш скромні показники – за два роки туди зверталися 25% опитаних, і позитивно її роботу оцінюють 46% (негативно – 22%).

Стільки ж жителів Ужгорода (31%) звертались до органів соцзахисту, 50% відзначили, що їм дійсно допомогли, з ними незгодні 17% співвітчизників.

До судів звертались 16% жителів міста, 26% залишились задоволені роботою, 46% – ні.

Роботу місцевої прокуратури повністю схвалюють 4% опитаних, ще 17% схвалюють частково. Незадоволені нею 25%, швидше незадоволені 24%. У місцевих судів роботу позитивно оцінюють 4% (не лише серед тих, хто звертався до судів протягом останніх двох років), скоріше позитивно – 17%. Незадоволені або частково незадоволені нею 37% і 25% відповідно.

Опитування проведене соціологічною компанією Info Sapiens на замовлення Міжнародного республіканського інституту (IRI). Дані збирали в місті Ужгород 17–19 вересня 2020 року методом телефонного інтерв'ю (CATI). Розмір вибірки становить n = 600 постійних жителів міста віком від 18 років. Вибірка є репрезентативною. Статистична похибка не перевищує 4%.

*Це дослідження стало можливим завдяки щедрій підтримці американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Думки, висловлені в цьому документі, належать авторам і не обов'язково відображають погляди USAID або уряду Сполучених Штатів Америки.

Читайте також: Боротьба за Ужгород буде гарячою: кандидати в мери Андріїв і Щадей йдуть ніс у ніс

Матеріал «Країна по поличках. УЖГОРОД» публікується в рамках нового проєкту ZN.UA « Країна по поличках », присвяченого місцевим виборам в Україні. Весь проєкт російською буде доступний тут.

Повну версію матеріалу, зверстану у форматі лонгріда, можна подивитися тут.