Московський патріархат грубо втручається до процесу визнання автокефалії Православної Церкви в Україні і всіляко намагається перешкодити цьому, йдеться у зверненні від імені Священного Синоду Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, оприлюдненому на сайті УПЦ КП.
У зверненні, зокрема, зазначається, що питання надання УПЦ КП Томосу про автокефалію є справою, що вирішується безпосередньо виключно між українською православною церквою та Константинопольським Патріархом, а президент України в це не втручається.
"Разом з тим відомі численні факти політичного і державного втручання з боку Російської Федерації і прокремлівських політичних сил в Україні в процес визнання з метою перешкодити йому. Через дипломатичні та інші канали в інтересах влади Росії і Московської патріархії здійснюється тиск на Константинопольський Патріархат, інші Помісні Православні Церкви. Прокремлівські політичні структури в Україні організували збір підписів, які, на їхню думку, повинні засвідчити небажання" православних в Україні підтримати розпочату справу", - зазначають представники синоду.
Синод УПЦ КП звинувачує Московський Патріархат і Митрополії Московського Патріархату в Україні у використанні впливу, в тому числі і фінансового, для розповсюдження "підписних листів" - в той час як публічного церковного розпорядження робити це не було.
"Враховуючи ці факти ми висловлюємо протест проти втручання Російської Федерації у церковні справи, проти використання прокремлівськими політиками свого впливу в керівних структурах Митрополії Московського Патріархату в Україні з метою перешкодити визнанню автокефалії. Вважаємо, що своїми діями вони порушують законодавство України, розпалюють міжконфесійну ворожнечу, втручаються у справи релігійних організацій, спонукають одні релігійні організації втручатися у справи інших", - заявляє УПЦ КП.
Одночасно з цим представники синоду зазначили, що під виглядом релігійної діяльності структури Московського Патріархату в Україні займаються розповсюдженням агресивної кремлівської ідеології так званого "Русского міра", і закликали не піддаватися на провокації, спрямовані на розпалювання ворожнечі.
Нагадаємо, раніше у Синоді Константинопольського патріархату повідомили про рішення перенести дату розгляду питання надання автокефалії Української православної церкви на червень.
Також раніше колишні президенти України Леонід Кравчук, Леонід Кучма і Віктор Ющенко підписали спільне звернення, в якому підтримали ініціативу про звернення до вселенського патріарха щодо надання автокефалії Української православної церкви.
19 квітня Верховна Рада схвалила звернення до патріарха Варфоломія про надання томосу про автокефалію православної церкви в Україні. Відмовилися підтримати звернення тільки колишні регіонали з фракції "Опоблок" та групи "Відродження".
22 квітня Синод Вселенського патріархату прийняв звернення президента України Петра Порошенка та предстоятелів українських православних церков про надання автокефалії і "вирішив тісно спілкуватися і координувати свої відносини з сестринськими православними церквами з цього питання".
Детальніше про перспективи створення Української помісної православної церкви читайте в матеріалі Катерини Щоткіної "Церква єдності і боротьби протилежностей" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".