UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Україну з Китаю везуть швидкі тести замість необхідних лабораторних

Обидва види тестів важливі для лікування та діагностики коронавірусу, але наявність в країні лише одного під час пандемії зводить нанівець зусилля щодо боротьби із нею.

Літак з Китаю привезе до України лише швидкі експрес-тести, без тест-систем ПЛР для точної діагностики коронавірусу Covid-19, повідомив експерт Міністерства охорони здоров'я Павло Паламарчук.

"В Китайському літаку – експрес-тести. В мене все", - написав він у коментарі на сторінці адвокатки Євгенії Закревської у Facebook.

Лабораторне тестування методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) дозволяє достовірно встановили наявність чи відсутність коронавірусу у людини навіть до початку прояву симптомів. Вони дозволяють точно встановити, чи захворіла людина, вже на другий день після контакту з коронавірусом.

Експрес-тести дешевші, але набагато менш точні і дозволяють виявити в організмі не сам вірус (чи його відсутність), а лише антитіла, які починають вироблятись лише на 5-6 день після появи симптомів. Від зараження до появи перших симптомів може минути щонайменше два тижні.

Вони важливі, насамперед, для тестування людей, які вже мають респіраторні симптоми, і у пост пандемічний період, оскільки дозволяють виявити, чи хворіла людина на коронавірус (зокрема у легкій чи безсимптомній формі). Завдяки "спрямованості" на людей із симптомами, вони дозволяють розвантажити лабораторії під час пандемії.

Обидва види тестів важливі для лікування та діагностики коронавірусу, але наявність в країні лише одного виду під час пандемії зводить нанівець зусилля щодо боротьби із нею.

"Для ефективної боротьби з епідемією потрібні тест-системи (ПЛР-тестування). Для достовірної перевірки груп ризику, всіх, хто повернувся протягом останніх двох тижнів із-за кордону, всіх контактів захворівших, суперпереносчиків", - наголошує адвокатка Євгенія Закревська.

Без необхідної кількості ПЛР-тестування Міністерство охорони здоров'я не володіє достовірно інформацією про кількість хворих в країні, а статистика не дає повної картини.

Отже, неможливо запровадити адекватні протоколи тестування і уточнити необхідні карантинні заходи – посилити щодо ймовірно уражених кластерів і зменшити загальний негативний вплив на економіку.

Близько 1,5 тисяч тест-систем Україні передала Всесвітня організація охорони здоров'я, військовослужбовцям в Донбасі 1 тисячу систем ПЛР закупили волонтери. Натомість уряд поки що не закупив жодної тест-системи, і з Китаю, попри бравурні заяви влади, ці життєво необхідні системи також не летять.

"А це означає, що ми найближчим часом так і не зможемо запустити адекватні протоколи тестування і контролювати поширення епідемії - а тим більше з нею ефективно боротись", - резюмує вона.

Адвокатка закликає українців вимагати від влади докласти зусиль, щоб закупити тест-системи ПЛР в необхідній кількості, надати інформацію про перебіг перемовин з міжнародними організаціями щодо забезпечення тест-системами, забезпечити тестування методом ПЛР: подорожуючих, контактерів з хворими, лікарів, людей, які багато контактують з іншими на робочому місці (поліцейські, продавці, поштарі) тощо.

Читайте також: Україна отримала від ВООЗ другу партію тест-систем для перевірки на коронавірус

Нагадаємо, в Україні офіційно підтверджено 47 випадків захворювання на коронавірус: у Дніпропетровській (2), Донецькій (1), Житомирській (2), Івано-Франківській (2) Київській (4), Львівській (1), Тернопільській (1), Чернівецькій (25) областях і Києві (9).

З 12 березня в Україні діє тритижневий карантин. Згодом Кабмін посилив обмежувальні заходи. До 3 квітня призупинено навчання, закриті кордони, скасовано масові заходи, обмежена робота громадського транспорту і закладів, призупинено міжміське і авіасполучення.

Відстежувати ситуацію з поширенням коронавірусу в країні можна за допомогою спеціального онлайн-сервісу, отримувати інструкції про способи боротьби з вірусною інфекцією – через SMS-сповіщення від МОЗ. Редакція ZN.UA також підготувала пам'ятку, куди телефонувати і до кого звертатися по допомогу під час карантину.

11 березня Всесвітня організація охорони здоров'я повідомила про початок пандемії коронавірусу. Вперше цей коронавірус був діагностований у грудні минулого року. Covid-19 швидкими темпами поширюється по всьому світу. Випадки захворювання зафіксовані в більш ніж 140 країнах на всіх континентах. За офіційними даними, захворіли 307 297 осіб, з них понад 92 тисячі вилікувались, 13 049 померли.

Про те, чи достатні для боротьби з поширенням коронавірусу нинішні заходи, прийняті урядом України, і що може бути зроблено, читайте в статті експерта Віктора Рибчука "Щоб не впасти на коліна" для ZN.UA.