Всі українські суди через деякий час будуть на законній підставі розміщати підсудних під час процесу в спеціальних захисних огородженнях з металу і скла - застаріла норма буде скасована офіційно. Вже готові пропозиції з цього питання.
Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства збирається виключити застарілу норму по влаштуванню залізних огорож з гратами - цього давно немає в сучасному європейському або американському суді. Та й українські суди де факто давно перейшли на сучасний вид лави підсудних.
Проте в суді зустрічаються різні люди, з різним ступенем агресивності і непрозорістю намірів. Тому одна з пропозицій змін - виключити норматив з металевої сітки, але передбачити обов'язковість захисної металевої конструкції, облаштованої ударостійким або навіть куленепробивним склом.
Крім цього, у разі розгляду особливо резонансних справ пропонується посилювати заходи безпеки для учасників судового процесу, зокрема, обов'язково передбачати облаштування хоча б одного залу судового засідання додатковою перегородкою зі скла і металу, яка буде відокремлювати місця для відвідувачів від місць для складу суду і утримання підсудних.
Також запропоновано суттєво переглянути вимоги до облаштування сучасних і безпечних конвойних приміщень (камер/боксів) для тримання підсудних під вартою до і після судових засідань. Особливо, в частині, що стосується площі цих приміщень, вентиляції, освітлення, забезпечення питною водою тощо. Людина, яка перебуває під судом і слідством, має право на дотримання його прав і людської гідності, зазначили у Відомстві.
У 2017 році стало відомо, що
У Глибоцькому райсуді Чернівецької області підсудних утримують у металевих шафах, що нагадують середньовічні катівні.
Як повідомляє прес-служба уповноваженого Верховної Ради з прав людини, шафи було виявлено 8 лютого 2017 року регіональним представником уповноваженого у Чернівецькій області.
Зокрема, встановлено, що в людей, доставлених під конвоєм до Глибоцького райсуду, тримають у зачинених металевих шафах: без доступу до освітлення та без належної вентиляції. Повітря та світло потрапляють всередину через прорізані у шафах отвори розміром 10х20 см.
Сама шафа виглядає як середньовічна катівня та складається з двох секцій висотою 2 м та площею 2 кв м на людину, яка повинна розміститися сидячи на лавці шириною 25 см (за умови, що в кожній секції розміщено лише одну людину). В офісі омбудсмена нагадують, що згідно зі встановленими нормами площа кожної камери для підсудного повинна бути не менше 4 кв м.
Пізніше ця ситуація була виправлена.