У рамках декомунізації в Україні демонтовано 2389 пам'ятників, з них 1320 пам'ятників Леніну, повідомив директор Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович.
"За нашою інформацією, Леніна в містах більше немає - на території, яка контролюється Україною. Можливо, вони залишилися в сільській місцевості та на території підприємств. Справа в тому, що в реєстрах вони ніколи не існували, їх можна демонтувати тільки за фактом виявлення", - сказав він в інтерв'ю виданню LIGA.net.
За його словами, доля знесених пам'ятників дуже різна. "Велика їх частина - це звичайні гіпсові фігури, які не представляють ані матеріальної, ані історичної цінності, робилися з єдиного канону. Вони знищені, звичайно. Ті, які являють собою матеріальну вартість, наприклад з бронзи, могли бути переплавлені", - додав він.
Крім того, частина зберігається для музею, де буде виставлено кілька десятків пам'ятників. "Сподіваюся, наприкінці цього року ми зможемо створити такий музей у Києві, на території ВДНГ. Це буде музей монуметальной пропаганди СРСР. Восени цього року ми його анонсуємо. Кілька десятків пам'ятників. Це будуть монументальні скульптури, про бюсти мова не йде. Великі, масштабні пам'ятники. Крім того, хотілося б, щоб було якесь пояснення, чому ми зберегли ці зразки мистецтва: яку роль вони виконували в історії, як впліталися в інформаційну політику комуністичного режиму", - додав він.
На початку квітня офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова попросила Україну залишити хоча б один пам'ятник Володимиру Леніну, оскільки саме він (на думку Захарової) є основоположником українізації України.