Гібридна військова агресія Росії проти України, безумовного, пожвавила ту глибоку економічну кризу, яку українська держава переживає сьогодні. Але в корені економічних негараздів лежить культура корупції, яка зберігалася десятиліттями і "виборола" Україні позицію на вершині рейтингу найбільш корумпованих країн, що можна вважати сумнівним досягненням.
Однак тепер в України є шанс змінити цю ситуацію. Потрібно зламати корумповані системи бюрократів, міліції, прокуратури, суддів і політиків, підконтрольних 3, інакше Україна зазнає краху під вагою абсолютно провальної економіки.
Про це сайті Atlantic Council пишуть заслужений професор Ivery Business School університету Онтаріо Байзил Калимун і професор університету Джорджа Вашингтона Олег Гаврилишин.
На їхню думку, саме корупція дозволила олігархам з'явитися в Україні і взяти контроль над її економічним і політичним життям. Режим Віктора Януковича став апогеєм цього домінування. Екс-президент використовував політичну силу для того, щоб вкрасти десятки мільярдів доларів державних коштів і активів. Це вдалося завдяки масштабній приватизації державних підприємств незаконним шляхом, роздутим процесам державних закупівель, прийняттю хабарів від охочих ухилитися від податків, присвоєнню доходів державних підприємств, організації рейдів на приватні компанії і зловживанню банківськими коштами.
Всі ці дії підтримувалися корумпованими суддями і чиновниками, які перестали виконувати свої функції і дозволили Україні перетворитися на країну руїн і беззаконня. В корені української боргової проблеми лежить масштабне розкрадання державних коштів впродовж тривалого часу. Держава також продала цінні активи олігархам за безцінь. І в цей же час, уряд накопичив великі суми зовнішнього боргу.
Різноманітні субсидії і шахрайство з оподаткуванням спустошили державну казну, створивши дефіцит бюджету. А фінансування корумпованих банків з боку Національного банку України призвело до інфляції. Іноземні ж інвестиції перестали надходити в країну через нехтування майновими правами.
Однак, в нинішніх українських лідерів є кілька можливих кроків, які їм потрібно зробити, щоб вивести Україну з кризи і скоротити вплив олігархів на політичне і економічне життя. Перший очевидний крок – це відновити всі активи, які були розкрадені Януковичем і його оточенням. Але на це знадобиться багато часу. Значно ефективнішим підходом буде законний перегляд всіх ключових приватизаційних процесів, які були проведені в часи попереднього президента. Ті, які були проведені в незаконний спосіб, повинні бути скасовані, а активи повернути державі.
Далі уряд повинен переглянути ефективність роботи всіх ключових державних корпорацій і змінити їхнє керівництво. Києву варто посилити свій контроль у сфері вироблення електроенергії, щоб побороти монополію, а деякі компанії, які займаються продажем електрики, повинні бути ліквідовані.
Також реструктуризації потребує нафтовий і газовий сектори України. Це дозволить збалансувати бюджет і позбавити олігархів контролю над цими сферами економіки. Уряд повинен докласти зусиль, щоб великі компанії не змогли ухилятися від сплати податків за допомогою трансферного ціноутворення. В цей же час, потрібно вивести з тіні велику частину економіки, запропонувавши прийнятні норми оподаткування. Новий податковий кодекс може з'явитися вже в січні. Також варто скасувати всі бюджетні субсидії.
В цей же час, Україна не має можливості брати кредити на ринках капіталу. Тож великі корпорації, які контролюють олігархи, повинні стати покупцями державних військових бондів і тим самим допомогти державі фінансово. Але в цей же час, варто не дозволити великому бізнесу виводити значні кошти в офшори.
Експерти пишуть, що корупція заразила Україну наче вірус. Революція на Майдані привела до влади реформаторів, однак вони перебувають постійно під атакою. Довіра до них скорочується. Тож лишається не відомим, якими історія запам'ятає Порошенка і Яценюка. Тим часом, видання The Guardian писало, що Україна все ще перебуває в полоні олігархії. Порошенко, який сам з класу олігархів, як критики кажуть, не зміг запровадити новий вид політики. "Існує конфлікт між справжніми реформами і старим стилем адміністративного тиску для досягнення цих цілей", - сказало джерело, близьке до одного з провідних бізнесменів країни.
Деякі вважають, що Україні потрібно час на перетворення, враховуючи війну на Сході країни. Деякі кажуть, що заклики до якнайшвидшої "деолігархізації", західні лідери і ідеалісти просто не розуміють, наскільки сильно в Україні укорінилася ця система.
Як свідчать результати опитування, проведеного в червні,європейці чекають на Україну в ЄС після реальної боротьби з корупцією та олігархами. Опитування жителів шести найбільших країн Європи не виявив принципового протесту пересічних європейців проти вступу України в ЄС, проте підтвердив, що населення країн Євросоюзу не бажають бачити Україну в ЄС без успішних результатів боротьби з корупцією, олігархами і бідністю. В цей же час, депутат Сергій Лещенко повідомив, що першого серпня олігархи влаштували таємний "зліт" для обговорення інструментів впливу на владу. Були Присутні Рінат Ахметов, Сергій Тарута, Віктор Пінчук, Василь Хмельницький, Юрій Косюк. Частина учасників спеціально зірвалися з відпочинку на цю зустріч, частина – не долетіла, як Костянтин Жеваго, який делегував свою довірену особу. Був представник від Євгена Уткіна. Валерій Хорошковський був на телефонному зв'язку з одним із ініціаторів зустрічі.