Україна сьогодні вшановує пам'ять жертв депортації кримських татар, яка почалася 18 травня 1944 року і тривала до початку червня. Як відомо, перша, наймасштабніша хвиля закінчилася вже через два дні, 20 травня. "Підставою" для депортації стала постанова Державного комітету оборони СРСР, в якій кримськотатарському народу висувалися претензії у "масовій зраді" і "колабораціонізмі" під час Другої світової війни.
За офіційними даними (так звані числа Лаврентія Берії), було депортовано 183 тисячі кримських татар, за татарським джерелами – понад 400 тисяч, протягом перших півтора років померло близько 46% депортованих, пише "Укрінформ".
Більшість депортованих направили на спеціальне поселення в Узбекистан, частину з них – у ГУЛАГ, ще частину – для поповнення спецконтингенту для Московського вугільного басейну. Тим часом у Крим заселялися вихідці з Росії та інших республік СРСР.
Вже після включення півострову до складу УРСР у 1956 році був видано указ (неопублікований) про реабілітацію кримських татар, але практично без права повернення на батьківщину. Масове повернення почалося наприкінці 1980-х років. Кримськотатарський народ міг тепер вільно жити на батьківщині. Однак вже після анексії Росією у 2014 році кримські татари знову зазнали масштабних репресій.
Раніше повідомлялося, що сейм Латвії визнав геноцидом депортацію кримських татар у 1944 році. Депутати прийняли відповідну заяву до 75-ї річниці депортації. У документі також зазначено, що п'ять років тому РФ анексувала український Крим, який є історичною батьківщиною кримських татар.
Нагадаємо, що Верховна Рада України визнала депортацію геноцидом кримськотатарського народу в 2015 році, День пам'яті жертв геноциду затверджено 18 травня.