Українських акторів і режисерів наступного сезону чекає театральна реформа у вигляді контрактної системи. В її основі - закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження контрактної форми роботи в галузі культури та конкурсної процедури призначення керівника державного чи комунального закладу культури", підписаний президентом України ще на початку року.
Редактор відділу культури DT.UA Олег Вергеліс у своїй статті пояснив, яких змін слід очікувати працівникам українських театрів.
Як йдеться у матеріалі, згідно з новим законодавством, керівник державного або комунального закладу культури протягом року повинен розірвати безстроковий трудовий договір і укласти з персоналом контракт. Термін дії якого - від одного до трьох років.
"Як відомо, у статусі безстрокових акторів-"кріпаків" значилися переважно провідні майстри сцени, народні і заслужені артисти, фундатори театрів. Відтепер - закон для всіх єдиний. Грай, твори - від одного до трьох років (це вже як вирішить керівник) - і "никаких гвоздей", - пише Вергеліс.
За його словами, відповідно до чинного законодавства, укладений контракт повинен зберігати всі соціальні гарантії, які раніше були надані працівникові безстроковим трудовим договором. У разі погіршення таких умов контракт може бути визнаний недійсним.
"Український театр фактично отримає нову (стару) посаду. Директор-художній керівник. Або генеральний директор-художній керівник - для Національних театрів. Таким чином відбувається концентрація влади в театрі в одних руках. Попередній баланс - директор та художній керівник (як два більш-менш рівноцінні крила керівництва) нівелюється", - йдеться в статті.
На думку Вергеліса, від контрактної реформи повинні виграти активні 30-40-річні театральні лідери.
"Виграють, безперечно, ті актори, на яких тримаються репертуарна афіша та каса театру. Частково програє артистичний персонал, який працює в амплуа "кушатьподано". Тобто за рахунок недостатньо зайнятих акторів стверджуватимуться позиції тих, хто зайнятий більше, та тих, хто в репертуарі дуже потрібний. Звісно, немало тривог стосовно літніх акторів, нашого старшого покоління, які, в силу вікових особливостей та активної контрактної політики, можуть повторити долю героїв з відомої п'єви Віни Дельмар "Поступися місцем", - йдеться в статті.
Нагадаємо, раніше в інтерв'ю DT.UA міністр культури України Євген Нищук розповів про майбутню реформу структури Мінкульту; про ставлення до квот і "чорно"-"білих" списків художників.
Детальніше про реформу українського театру читайте в статті Олега Вергеліса "Поступися місце! (реформа в театрі)" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".