UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Україні розпочинає роботу Вищий антикорупційний суд

У перший же день роботи суд може отримати щонайменше три з половиною тисячі справ.

В Україні у четвер, 5 вересня, розпочинає роботу Вищий антикорупційний суд (ВАКС).

Вищий антикорсуд має розглядати кримінальні провадження, що знаходяться у підслідності Національного антикорупційного бюро (САП) і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Як нові, так і ті, що вже слухають в інших судах.

На створенні спеціалізованого суду як на одному з елементів боротьби з корупцією наполягали міжнародні партнери України. Однак одразу ж після старту роботи ВАКС може статися колапс, адже антикорупційний суд може отримати від судів інших інстанцій щонайменше три з половиною тисячі справ.

"Судді змушені будуть концентруватися на другорядних і подекуди старих справах, які роками припадали пилом у звичайних судах. Водночас справи топ-корупції повільно рухатимуться через перевантаженість суддів", - зазначила юрист "Центру протидії корупції" Олена Щербан.

Антикорупційному суду підсудні кримінальні провадження про корупційні злочини, сума збитків у яких в 500 і більше разів перевищує прожитковий мінімум для працездатних осіб (нины 968 тисяч гривень – ред.), пише LB.ua.

Рішення щодо дати початку роботи суду збори суддів ухвалили 7 травня, сам Антикорупційний суд було створено в червні 2018 року.

У той самий день головою ВАКС було обрано екссуддю Печенізького районного суду Харківської області Олену Танасевич, її заступником став колишній юрисконсульт Євген Крук.

Згідно зі статутом, до складу Вищого антикорсуда входять 38 суддів, 11 з яких працюють в Апеляційній палаті. Шість слідчих суддів обираються строком на один рік із правом переобрання на той самий строк. Термін повноважень голови ВАКС – три роки.

У 2018 році Кабінет міністрів України виділив для ВАКС дві будівлі, але ті виявилися непридатними і такими, що потребують ремонту. Так, апеляційна та судові палати ВАКС не можуть розміщуватись в одній будівлі, зокрема разом з іншими судами та їхніми апаратами, а приміщення Антикорсуду мають бути оснащені засобами забезпечення особистої безпеки суддів і збереження документації.

Тимчасово суд розташовувався в будівлі Печерського районного суду Києва, у липні цього року він переїхав до будівель на проспекті Перемоги, 41 і Хрещатик, 42А у Києві.

Особливі вимоги висуваються й до безпеки суддів ВАКС. Так, суддям, а за потреби і членам їх сімей, надається цілодобова охорона, а житло оснащується охоронною сигналізацією та тривожними кнопками.

Докладніше про активізацію боротьби з корупцією читайте у статті Олександра Чебаненка "Тактика "тисячі порізів" проти української корупції" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".