UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Україні набувають чинності закони про декомунізацію

Прославляння комуністичного режиму і публічне використання його символіки забороняється.

21 травня в Україні офіційно вступають в силу чотири закону про декомунізацію.

Усі вони були опубліковані в середу, 20 травня, в парламентській газеті "Голос України":

- Закон України № 317-VIII "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні і заборону пропаганди їх символіки", який припускає засудити комуністичний і націонал-соціалістичний (нацистський) тоталітарні режими в Україні як злочинні, заборонити публічне заперечення злочинного характеру цих тоталітарних режимів, а також публічне використання і пропаганди їх символіки;

- Закон № 314-VIII "Про правовий статус і пам'яті борців за незалежність України у ХХ столітті". Згідно з ним, такий статус отримують особи, які брали участь у всіх формах політичної, збройної та іншої колективної та індивідуальної боротьби за незалежність України. Закон перелічує десятки організації, починаючи від Січових стрільців, ОУН, УПА і до Народного руху. Також він зобов'язує державу та органи місцевого самоврядування надавати соціальні гарантії, пільги або інші виплати борцям за незалежність України у ХХ столітті та членам їх сімей.

- Закон № 315-VIII "Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939 - 1945 рр .. ", який закріплює особливості святкування 9 травня в Україні з урахуванням злочинності комуністичного режиму і, серед іншого, вводить нову пам'ятну дату - Дати пам'яті і примирення (8 травня);

- Закон № 316-VIII "Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917 - 1991 років", який передбачає, що архівні документи будуть передані з ведення спецслужб в історичний Інститут національної пам'яті.

Напередодні польські ЗМІ повідомили, що президент України Петро Порошенко пообіцяв своєму польському колезі підготувати зміни в закон про визнання представників УПА борцями за незалежність і внести їх на розгляд у Верховну Раду.