Українські військові та спецслужби в 2014 році розробили план взяття в кільце і знищення групи відставного російського військового Ігоря Гіркіна (Стрєлкова) у Слов'янську, але він так і не був реалізований, розповіла «Інтерфакс-Україна» міністерка у справах ветеранів Юлія Лапутіна.
У 2010-2012 роках Лапутіна була заступницею начальника Центру спеціальних операцій «А» Служби безпеки України, у квітні 2014 року в складі першої об'єднаної групи СБУ забезпечувала захист Краматорського аеродрому.
«На той момент, коли дійсно у Гіркіна не було більш-менш значного силового резерву, а до введення російських військ залишався час, просто в краматорському аеропорту нашими співробітниками було розроблено план (...) оточити Слов'янськ і відпрацювати терористів за секторами», - каже міністерка.
На той час з боку Ізюма стояли українські військові, а на іншій частині аеродрому розташовувалися сили спеціальних операцій. План був такий: доозброїти, доукомплектувати сили на Краматорському аеродромі, і оточити Слов'янськ з двох напрямків.
Але план так і не прийняли. Відповідаючи на запитання про причини цього, Лапутіна сказала, що план міг не потрапити до керівництва на рівні міністра оборони або вище.
«План розроблявся колективно - нами, тобто «Альфою», співробітниками Нацгвардії і військовими. Ми подали його в командування АТО. Про подальшу долю плану невідомо, але він був абсолютно реалістичний. Це багато хто підтвердить», - додає співрозмовниця журналістів.
Лапутіна також згадала про розмову з колегами 13 квітня 2014 року під час перекидання на Донеччину. Вони кілька діб провели в Луганську і говорили, що все було готово до штурму захоплених будівель, але команду звільняти їх не дали.
За словами міністерки, операції зі звільнення об'єктів планувалися і в Криму: «Спецслужбами пропонувалося проведення точкових дій щодо нейтралізації протиправних дій організаторів захоплення Верховної ради Криму, зокрема Аксьонова і Константінова. Думаю, що якби Росія тоді не зазнала ейфорії у Криму, вона не пішла б далі».
Нагадаємо, у лютому 2014 року на території Криму з'явилися «зелені чоловічки» - російські військові без розпізнавальних знаків, - які захопили адміністративні будівлі на території півострова. У березні Росія анексувала Крим після фіктивного «референдуму».
Після серії проросійських і сепаратистських акцій у Донецькій і Луганській областях і «проголошення суверенітетів» підтримуваних Росією угруповань «ДНР» і «ЛНР», бойовики спільно з російською ФСБ 12 квітня 2014 захопили міста Слов'янськ, Краматорськ і Дружківка. Наступного дня т.в.о. президента України Олександр Турчинов оголосив про початок антитерористичної операції у Донбасі.
Бойові дії тривають восьмий рік. За офіційними даними, за цей час загинули 14 тисяч українців, як військових, так і цивільних. Учасниками військових дій в Україні стали близько 420 тисяч осіб, близько 300 тисяч українців пройшли через примусову російську паспортизацію в Донбасі, 2,5 млн стали заручника окупації Криму.