UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Україні зняли перший повнометражний документальний фільм про чиновників та держуправління

Картина присвячена 30-річчю незалежності нашої країни як результату державного менеджменту.

Колишній голова Київської області Михайло Бно-Айріян презентував третій фільм у рамках проєкту «7 фільмів Бно-Айріяна». Цього разу фільм присвячений 30-річчю незалежності України як результати державного менеджменту та роботи державних чиновників.

Картина "Незалежність 30: Там, де нас нема" стала першим повнометражним фільмом про державну службу в Україні.

В основі фільму – історії 25 героїв, які працюють на державній службі або мали безпосереднє відношення до держуправління. Команда проєкту відвідала Естонію, Латвію, Литву та Польщу та досліджувала розвиток цих країн протягом 30 років крізь призму державної служби та державного управління, а також порівняла їх з результатами України.

«1991 року ми всі починали з практично однакових позицій. Зараз можна сказати, що це в когось вийшло краще, ніж у нас. Можна скільки завгодно звинувачувати зовнішні фактори, або шукати проблеми в минулому, але поки що ми не почнемо змінювати країну з себе – нічого не вийде. Державна служба та державне управління неефективне в Україні. І результат очевидний. І наша стрічка як раз це ясно показує» - коментує головну ідею фільму Михайло Бно-Айріан.

Читайте також: Ляшко повідомив, коли держслужбовців без COVID-вакцинації почнуть усувати від роботи

У фільмі продемонстровано конкретні кейси ефективності роботи державного управління та чиновників. Так, команда відвідала СПГ-термінал у Клайпеді, який є прикладом ефективної диверсифікації газопостачання Литви та посилення її енергетичної безпеки. Крім того, об'єктом стали найбільший у Балтії завод із сортування сміття в Ризі, а також найбільший полігон у Латвії.

«Це, мабуть, ключовий виклик для України – реформа державного управління. Потрібна стабільність та довіра: політичний клас має довіряти державному апарату» - каже у фільмі посол Європейського Союзу в Україні Матті Маасікас.

У зйомках фільму взяли участь прем’єр-міністр Латвії у 2004-2007 роках Айгарс Калвітіс, міністр економічного розвитку і торгівлі України у 2014 році Павло Шеремета, голова Національного агентства з питань державної служби України у 2019-2020 роках Олег Стародубцев, директорка Державного агентства розвитку освіти Латвії Діта Трайдас, латвійська економістка, державна контролерка Латвії у 2004-2013 роках Інгуна Судраба, Головний аудитор Естонії Янар Холм, мєр Варшави у 1994-1999 роках Марчин Свенцицкий, засновниця Національної школи державного управління Польщі Марія Гінтовт-Янкович, міністр праці Польщі у 2005-2006 роках Пьотр Кульпа та низка українських експертів в сфері
державного управління, українські та балтійські підприємці.

Проєкт «7 фільмів Бно-Айріяна» був анонсований 11 листопада 2020 року, всього планується зняти сім картин, які розповідатимуть про країну та виклики, які стоять перед нею та суспільством.

Перший фільм, Covid-19: вихід з червоної зони, вийшов 5 грудня 2020 року і став першим повнометражним фільмом про епідемію коронавірусу на пострадянському просторі. Команда фільму відвідала сім міст України та зібрала історії реальних людей, які зіткнулися із коронавірусною хворобою. Картину присвятили лікарям, які загинули від ковіду, та всім українцям, життя яких забрав вірус.

Другий фільм, «2045: Нова національна ідея» вийшов 1 червня 2021 року – це перший і поки що єдиний повнометражний фільм про освіту в Україні. В його основі – історії 60 героїв, серед яких вчителі, директори шкіл, викладачі університетів, ректори та керівники освітніх закладів, студенти та молоді вчені.