UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Україні зможуть позбавляти наукового ступеня за плагіат

Рада розблокувала процес захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора філософії, кандидата наук і доктора наук.

Верховна Рада прийняла в другому читанні законопроект № 4667-1 про зміну процедури присудження наукових ступенів і присвоєння вчених звань, який передбачає, зокрема, можливість позбавити ступеня за плагіат і підробка. Відповідне рішення підтримали 299 народних депутатів.

- розширення автономії вищих навчальних закладів та наукових установ шляхом передачі повноважень по створенню разових спеціалізованих вчених рад та затвердження рішень про присудження ступеня доктора філософії і видачі відповідного диплома (повноваження МОН залишаються тільки в частині узгодження (за замовчуванням) складу одноразових порад, утворених установами)

- розширення видів академічної недоброчесності (крім академічного плагіату додається фабрикація і фальсифікація), при виявленні яких учасники атестаційного процесу позбавляються права участі в підготовці та атестації здобувачів відповідних ступенів.

Законопроект, серед іншого, визначає, що встановлення відповідно до законодавства в представлених до захисту дисертації або наукових публікаціях фактів академічного плагіату, фабрикації або фальсифікації є підставою для відмови у присудженні наукового ступеня доктора наук. З цих же підстав можна позбавити людину отриманого степеня.

Якщо в захищеної докторської дисертації або публікаціях, що представлялися до захисту, встановлено відповідно до законодавства факти академічного плагіату, фабрикації або фальсифікації, науковий консультант позбавляється права участі в підготовці та/або атестації здобувачів ступеня доктора філософії і консультуванні і/або атестації здобувачів ступеня доктора наук терміном на два роки.

Читайте також: "А що таке наукова новизна?", або Чи прийде в українську науку молодь?

Голова спеціалізованої вченої ради, в якому відбувся захист цієї дисертації, і опоненти, які надали позитивні висновки на неї, позбавляються права участі в атестації кадрів вищої кваліфікації терміном на два роки, а наукова установа або установа вищої освіти позбавляється права створювати спеціалізована вчена рада з відповідної наукової спеціальності терміном на один рік.

Також депутати розблокували процес захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора філософії, кандидата наук і доктора наук, 299 голосами підтримавши в другому читанні і в цілому відповідний законопроект №4667-1 "Про внесення змін до деяких законів про присудження наукових ступенів".

Відповідно до законопроекту ті, хто почав підготовку докторських і кандидатських робіт до 2016 року, тепер зможуть отримати дипломи кандидата і доктора наук. Вони зможуть захищатися в постійно діючих докторських спеціалізованих вчених радах.

Норма про те, що здобувачі наукових ступенів можуть захищати дисертації до 30 червня 2021 року виключена.

Згідно із законопроектом, здобувачі ступеня доктора філософії здійснюватимуть захист в одноразових спецрадах, створених вузами.

Детальніше про те, чи слід вченим боятися нового закону про присудження наукових ступенів, читайте в статті Михайла Винницького "Резонанс з елементами паніки".