У зв'язку з поширенням у світі штаму "Омікрон" в Україні з 3 грудня посилили правила карантину для людей, які приїхали з країн з високим розповсюдженням цього варіанту. Та вже з 6 грудня в країні буде загалом змінено правила адаптивного карантину.
"Зелена зона" карантину
Тепер в областях цієї зони громадський транспорт буде курсувати з заповненістю пасажирами лише в 50% стоячих місць та 100% сидячих. Наявність у пасажів та водіїв сертифікатів про вакцинацію не впливає на виконання правил.
Що заборонено?
- Роботу навчальних закладів, якщо на самоізоляції знаходиться понад 50% учнів і співробітників,
- перебування на вулицях без документів,
- самовільно залишати місце самоізоляції або обсервації.
"Жовта зона" карантину
В цій зоні зберігаються усі правила "зеленого" рівня, в тому числі й щодо транспорту. Додатково там забороняють:
- роботу навчальних закладів, в яких вакциновано щонайменше однією дозою менше 100% співробітників;
- проведення масових заходів, за винятком атестації здобувачів освіти;
- роботу кінотеатрів, театрів та інших закладів культури;
- роботу закладів громадського харчування, крім замовлень на винос і доставки;
- роботу спортзалів, басейнів;
- діяльність закладів з розміщення, крім готелів, санаторних та соціальних закладів;
- міжобласні та міжнародні перевезення.
Для того, аби уникнути обмежень, потрібно мати один з цих документів: "жовтий" COVID-сертифіката або паперову довідку 063-О (термін дії 30 днів); "зелений" COVID-сертифіката (термін дії рік); міжнародні свідоцтва про вакцинацію (термін дії рік); іноземні COVID-сертифікати про щеплення вакцинами, дозволеними ВООЗ (термін дії рік); негативний результат ПЛР або експрес-тесту (діє 72 години); сертифікат про одужання від COVID-19 (діє 105 днів з дати встановлення діагнозу).
Таким чином, бізнесу для роботи в "жовтій зоні"достатньо або сертифікату, який підтверджує перше щеплення (до речі, його термін дії скоротили до 30 днів), або довідки 063-О.
"Червона зона" карантину
Заборонено:
- роботу кафе, ресторанів, ТРЦ, кінотеатрів, театрів, фітнес-центрів, закладів культури,
- проведення масових заходів,
- роботу навчальних закладів, де повний курс вакцинації пройшли менше 100% співробітників, виняток - дитячі садки та початкові класи шкіл.
Аби уникнути обмежень в "червоній зоні", потрібно мати один з цих документів: "зелений" COVID-сертифікат, негативний результат ПЛР-тесту або експрес-тест на антиген (дійсний 72 години), сертифікат про одужання.
Додаткові правила
Самоізоляція: люди, які приїхали з Росії чи країн з високим розповсюдженням штаму "Омікрон" повинні відправитися на двотижневу самоізоляцію; від неї не звільняє жоден з документів.
QR-коди: у закладах у відвідувачів коди повинні зчитувати з додатку "Дія".
Штрафи: якщо у відвідувачів або працівників закладу не буде сертифікатів - власника оштрафують; розмір штрафу коливається від 34 до 170 тисяч гривень.
Влада на місцях починаючи з "помаранчевої зони" карантину може посилювати правила.
У спробах розвантажити медичну систему МОЗ перейшло до агресивніших форм комунікації із населенням – обмежень у "червоних зонах" для людей, які не мають сертифікатів про вакцинацію; списків професій, що підлягають обов'язковій імунізації; публікаціям на сторінках соцмереж фото з реанімаційних відділень ковідних лікарень. Та чи достатньо цього, щоб упоратися із третьою хвилею COVID-19? Читайте у статтях Алли Котляр "Велика госпіталізація: чому так багато українців помирає від коронавірусу" та "Вакцинальна кампанія: як владі завоювати довіру людей" у ZN.UA.