UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Україні запровадили європейські вимоги до дитячого харчування

Закон посилює вимоги до безпеки і окремими показниками якості харчових продуктів, призначених для дітей у віці до трьох років.

Сертифікацію, виробництво, продаж і рекламу дитячого харчування в Україні увідповіднили до вимог європейського законодавства. Це передбачає ухвалений 21 жовтня в другому читанні Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приведення законодавства України у сфері дитячого харчування у відповідність до вимог законодавства ЄС".

Закон посилює вимоги до безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, призначених для дітей віком до трьох років.

Так, законом посилюються вимоги до молока, що використовується для дитячого харчування. Це стосуються термічної обробки, кількості мікроорганізмів, частоти лабораторних досліджень тощо.

Встановлено більш жорсткі вимоги до м'ясних та рибних інгредієнтів. Такі продукти не повинні піддаватися повторному заморожуванню, містити ГМО тощо.

У дитячому харчування заборонили використовувати підсолоджувачі, ароматизатори, барвники, консерванти, стабілізатори та інші речовини, які можуть впливати на його безпечність та якість. Також, виробникам заборонили застосування інгредієнтів із вмістом глютену.

Законом запроваджується маркування різновидів дитячого харчування: “дитяча суміш початкова”, “дитяча суміш для подальшого годування”, “дитяче харчування” тощо.

Встановлено жорсткі вимоги щодо реклами дитячого харчування. Аби не впливати на вибір батьків, закон забороняє рекламу у більшості ЗМІ “дитячих сумішей початкових” і “дитячих сумішей для подальшого годування”. Це буде дозволено робити тільки у спеціалізованих виданнях із науковим обґрунтуванням.

Нагадаємо, раніше Мінекономіки повідомляло, що ухваленню законопроєкту передували зустрічі із національними та європейськими виробниками, щоб врахувати їх позицію і збалансувати їх інтереси.

З проханням визначити законопроєкт як пріоритетний та сприяти його ухваленню до голови парламенту зверталася Американська торговельна палата в Україні.

Читайте також: 10% працівників їдалень шкіл та дитсадків України інфіковані стафілококом — МОЗ

Із 8 до 10 вересня в одній із шкіл Хмельницького сталося масове отруєння

симптоми харчової токсикоінфекції та гастроентероколіту виявили у 92 учнів молодших класів та однієї мами учня. 13 вересня Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб опублікував результати епідемдослідження, згідно з яким причиною отруєння став золотистий стафілокок.

16 вересня міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко анонсував проведення раптових перевірок працівників закладів освіти на предмет золотистого стафілококу.