UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Україні вперше відзначать День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни

Пам'ятну дату встановила Верховна Рада.

14 травня в Україні вперше відзначать День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Як повідомляє Інститут національної пам'яті, пам'ятну дату встановила Верховна Рада спеціальною постановою.

Станом на 1 січня 2020 року 2659 громадян України удостоєні Державою Ізраїль звання Праведника народів світу за порятунок євреїв від Голокосту. У той же час тисячі рятівників досі залишаються невизнаними і невідомими.

До пам'ятної дати з 11 по 13 травня Національний музей історії України у Другій світовій війні спільно з Інститутом національної пам'яті проведе онлайн-марафон, під час якого розповість 26 історій порятунку з усіх куточків України. 14 травня пройде підсумковий круглий стіл марафону, під час якого, зокрема, обговорять питання вшанування пам'яті подвигу українців, як на державному, так і міжнародному рівні.

Верховна Рада прийняла постанову, якою встановлено 14 травня Днем пам'яті українців, які рятували євреїв у Другій світовій війні, в лютому цього року. Крім визначення пам'ятної дати, постанова рекомендує Міністерству культури і інформаційної політики забезпечити створення списку людей, «які, ризикуючи своїм життям і життям рідних, допомагали євреям уникнути терору нацистів в роки Голокосту». Створити цей список повинен Український інститут національної пам'яті із залученням інститутів Національної академії наук України.

Звання «Праведник світу» присуджує Держава Ізраїль для вшанування неєвреїв, які ризикували життям під час Голокосту, щоб врятувати життя євреям. Для отримання звання людина повинна була надати значну і/або неодноразову допомогу без очікування будь-якої фінансової компенсації. Не враховується також допомога тих, хто допомагав своїм родичам.

Читайте також: Меморіал Голокосту «Бабин Яр» представляє першу інтерактивну аудіовиставу «29/09» про трагедію Бабиного Яру

Раніше повідомлялося про те, що у Верховній Раді зареєстрували законопроект, який забороняє українським чиновникам і громадським діячам контакти з Росією. Крім того, окремо документ пропонує ввести покарання за публічне заперечення Голодомору, Голокосту та геноциду кримськотатарського народу в 1944 році.