UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україні потрібне професійне кар’єрне консультування випускників – експертка

Від 40 до 50% українських випускників працюють не за спеціальністю. У США цей показник – 4%.

Зовсім скоро в Україні починається вступна кампанія, і на випускників шкіл чекає непростий вибір майбутньої професії. На що звернути увагу та як обрати справу життя, розповіла старший радник Київського консультаційного центру EducationUSA Єлизавета Щепетильникова.

«Щоб розібратися в цьому, потрібне професійне кар’єрне консультування школярів. Причому це має бути не разова акція в останні тижні перед вступною кампанією, а системна кропітка праця», - пише вона у своїй статті для ZN.UA.

Зараз профорієнтацію покладено на шкільних психологів, на плечах яких і так лежить купа завдань. Тим часом в інших країнах із підлітками працюють фахівці – кар’єрні консультанти.

Наприклад, у Сполучених Штатах Америки кар’єрне та освітнє консультування є невід'ємною частиною освітнього процесу. Кожна школа має спеціалізованого радника, який працює зі старшокласниками, щоб допомогти їм обрати кар'єрний шлях і вступити до омріяного закладу освіти.

Консультування має різні форми, зокрема роботу в групах, проходження діагностичних тестів, ознайомлення з різними професіями тощо.

Такий підхід дає результат: за даними Федерального резервного банку Нью-Йорку, лише близько 4% випускників американських вишів були не працевлаштовані у 2019 році. В Україні ж, за даними різних експертів, від 40 до 50%  випускників закладів вищої освіти у 2019 році не працювали за фахом.

Читайте також: Через перенесення ЗНО випускники стали отримувати повістки в армію

Докладніше про те, як допомогти підліткам визначитися з майбутньою професією, та чим відрізняються підходи до цього питання в Україні та світі, читайте у статті Єлизавети Щепетильникової «Між порадами та мріями».