UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Україні одні з найгірших показників з куріння в Європі – колишній виконавчий директор ВООЗ

Дерек Ях вважає, що головну просвітницьку функцію у відмові від куріння мають нести лікарі.

В Україні одні з найгірших показників у Європі з куріння та його впливу на здоров’я громадян, заявив президент міжнародної фундації «За світ без куріння», колишній виконавчий директор ВООЗ з питань неінфекційних хвороб та психічного здоров’я Дерек Ях. Він вказав, що в Україні курить близько 23% населення, причому чоловіки курять майже втричі більше ніж жінки.

«Щороку в Україні від наслідків тютюнокуріння помирає 85 тисяч осіб. Серед найпоширеніших причин смертності – захворювання серця, рак легень та інсульт. Цю цифру можна істотно зменшити, якщо підтримати курців на шляху відмови від куріння», – заявив Ях журналістам під час прессніданку.

Експерт наголосив, що смертельну небезпеку для курців становить не нікотин, як багато хто думає, а продукти горіння – смоли, дим тощо.

«Тому в Європі та США запроваджують перехідний спосіб до тих курців, які не можуть повністю відмовитися від сигарет, – перехід на менш шкідливу продукцію. Існують навіть урядові програми підтримки тих людей, які самостійно не можуть позбутися згубної звички. Такі програми допомагають курцям утриматися від куріння, а у випадках, коли це неможливо, рекомендують продукти меншої шкоди, до яких відносять електронні сигарети, системи нагрівання, нікотинові пластирі, бездимний тютюн тощо», – запевняє Дерек Ях.

Він додав, що найкращий приклад боротьби з тютюнокурінням показала Велика Британія, яка за 10 років скоротила рівень куріння населення з 33% до 14,5%. При цьому головну просвітницьку функцію несли саме лікарі, які взяли на себе інформування населення щодо того, які продукти є найменш небезпечними. Водночас у країні податки на класичні сигарети є високими, аби не стимулювати куріння шкідливих продуктів, а податки на продукти меншої шкоди – значно нижчі або взагалі відсутні. Схожі підходи використовує і Швеція, яка вже досягла найкращих антитютюнових показників – там палить усього 16% населення.

Читайте також: Куріння провокує розвиток важкої стадії захворювання COVID-19 — дослідження

Раніше повідомлялося, що Всесвітня організація охорони здоров’я наголосила на ризиках для здоров’я від електронних сигарет та закликає до посилення регулюючого їх обіг законодавства. У звіті ВООЗ повідомили, що е-сигарети «викликають звикання та не є нешкідливими».