UA / RU
Підтримати ZN.ua

В СБУ розкрили деталі справи щодо співробітників «Укроборонпрому» і «Укрспецекспорту»

Справу про можливу держзраду СБУ розслідує із серпня 2020 року.

Служба безпеки України підозрює, що дії співробітників держкомпаній «Укрспецекспорт» і концерну «Укроборонпром» призвели до зриву низки стратегічних контрактів і постачання українських озброєнь до країн Південної Азії, а також сприяли виходу на цей ринок країн-конкурентів. Кримінальне провадження за статтею «державна зрада» (ч. 1 ст. 111 Кримінального кодексу) було зареєстровано в серпні цього року, повідомили в СБУ 7 грудня.

Справу відкрили за матеріалами статті «Провал у Пакистані. Як топ-менеджери «Укроборонпрому» вибили Україну з стратегічного ринку озброєнь», опублікованої на сайті «Цензор.НЕТ» 5 серпня. Автор матеріалу писав, що Україна втратила ринок через залучення іноземних комерційних структур, афілійованих з посадовими особами «Укроборонпрому» і «Укрспецекспорту».

У статті згадувалася пакистанська компанія Raviana Pakistan Private Limited, що була залучена для роботи в цій країні менеджментом «Укроборонпрому» й «Укрспецекспорту». Цей факт підтвердився в ході досудового розслідування.

«Не дивлячись на наявність прямих застережень і наявність негативного іміджу на ринку торгівлі озброєнням, ця компанія була залучена і до вже чинних контрактів, і до передконтрактних переговорів, що перебували на завершальній стадії», - стверджують у СБУ.

За попередньою інформацією, представникам пакистанської фірми надавалася інформація, що містить комерційну таємницю про стан військово-технічного співробітництва України з «однією з країн Південної Азії» (ймовірно, йдеться про Пакистан, - Ред.),  хід переговорів, умови можливих зовнішньополітичних контрактів тощо.

У СБУ наполягають, що залучення пакистанської компанії в якості посередника призвело до зриву укладення ряду стратегічних контрактів, а також до створення умов для виходу на ринок озброєнь у цій країні конкурентів України.

За версією слідства, топ-менеджери «Укроборонпрому» і «Укрспецекспорту» «свідомо приховували і ігнорували» листи іноземних держкомпаній, в яких йшлолося про погану репутацію компанії-посередника і негативний досвід роботи з нею.

Слідство вважає співробітників «Укрооборонпрома», «Укрспецекпорту» і «компанії «R» пов'язаними особами, так як свого часу вони працювали в цій комерційній структурі.

«У результаті підривної діяльності посадових осіб ДК «Укроборонпром», ДК «Укрспецекспорт» та компанії «R» шкода державі полягає в зниженні військово-технічного співробітництва України з іноземним партнером. У той же час цим має намір скористатися РФ, що, в свою чергу, створює загрозу національній безпеці України», - підкреслили в СБУ.

У спецслужбі також дорікнули співробітникам «Укрспецекспорту» тим, що під час обшуків 3 грудня вони «не сприяли проведенню слідчих дій і з'ясування істини у кримінальному провадженні, а навпаки штучно затягували їх проведення, приховували документальні матеріали і носії інформації, блокували приміщення тощо».

Читайте також: У 2021 році "Укроборонпром" припинить своє існування

СБУ прийшла зобшуками в «Укропоборонпром» і «Укрспецекспорт» у рамках кримінального провадження про держзраду 3 грудня. Того ж дня президент Володимир Зеленський призначив керівником «Укроборонпрому» Юрій Гусєва, колишнього голову Херсонської облдержадміністрації.

За даними журналіста Юрія Бутусова, мета обшуків - звільнення заступника директора «Укроборонпрому» Михайла Морозова, якого призначив колишній голова концерну Айварас Абромавичус, і повернення «втраченої в 2019 році участі у фінансових потоках».

Бутусов відзначає, що Морозов, який раніше співпрацював з пакистанським бізнесменом Мохаммедом Захуром, взяв під контроль експорт озброєнь і поміняв посередників. А Айварас Абромавичус відсторонив співробітників СБУ від виконання функцій служби внутрішньої безпеки концерну, доручивши керувати цим напрямком Костянтину Бушуєву, колишньому співробітникові Національної поліції.

«Зрозуміло, ці заходи викликали невдоволення у ряду керівних співробітників СБУ, які звикли отримувати свою корупційну відсоток від операцій концерну», - зазначає журналіст.

Детальніше про те, якою має бути ефективна система управління вітчизняним ОПК, читайте в матеріалі Дмитра Менделєєва «Хроніки оборонпрому...» для читачів ZN.UA.