UA / RU
Підтримати ZN.ua

В районі Керченської протоки заблоковано понад 400 кораблів - МінТОТ

У порівнянні з 25 листопада кількість заблокованих кораблів збільшилася більш ніж у 2,5 рази.

У результаті бокування Росією Керченської протоки в акваторії Чорного та Азовського морів за три дні скупчилися більше 400 українських та іноземних кораблів. Такими діями Росія порушує Конвенцію ООН з морського права та Договір з Україною, повідомила прес-служба Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб.

"За даними дистанційного зондування проведеного моніторингу району Керченської протоки у період з 25 по 27 листопада 2018 року виявлено надзвичайно велике скупчення кораблів. Зокрема, в період з 25 по 27 листопада кількість кораблів у Керченській протоці та поблизу неї збільшилась у більш ніж 2,5 рази – зі 167 до 421 корабля", - йдеться повідомленні.

У відомстві додали, що такими діями Росія порушує Конвенції ООН з морського права 1982 року, яка визначає право іноземних кораблів проходити Керченською протокою. Також країна-агресор порушує Договору між Україною та Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки 2003 року. У зв'язку із блокадою протоки українські та іноземні кораблі перебувають в акваторії Азовського та Чорного морів.

"Зокрема, РФ порушує право України на свободу судноплавства та на мирний прохід міжнародною протокою, який обов'язково має бути неперервним та швидким. Блокування Керченської протоки свідчить про фактичне зупинення мирного проходу, що є забороненим в міжнародному морському праві. Окрім цього, Російська Федерація аналогічним чином порушує право на свободу судноплавства та на мирний прохід суден третіх держав, які знаходяться на вході чи виході з Азовського моря. Згадані Конвенція та Договір надають такі самі права торгівельним суднам третіх держав, якими користується Україна та Росія", - пояснили у МінТОТ.

Читайте також: СБУ оприлюднила докази спланованої атаки Росії в Керченській протоці

Раніше міністр інфраструктури України Володимир Омелян повідомив про те, що станом на вечір 28 листопада українські порти Азовського моря Маріуполь і Бердянськ фактично заблоковані Росією для заходу та виходу суден. Загалом заблокованими стоять 35 суден.

Попри це, прес-секретар президента Російської Федерації Дмитро Пєсков заявив про те, що Керченська протока відкрита для судноплавства, в тому числі і для кораблів України.

Нагадаємо, 25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення дістали четверо моряків, росіяни незаконно затримали 24 українських військовослужбовця.

Командування ВМС ЗСУ наголошує на тому, що про перехід повідомлялося заздалегідь, відповідно до норм міжнародного права щодо забезпечення безпеки судноплавства. У ФСБ Росії стверджують, що жодних повідомлень не отримували, і пояснюють агресію нібито "захистом держкордону".

Росія відмовилася визнати затриманих українців військовополоненими та заарештувала їх за нібито "незаконне перетинання держкордону".

Рада ЄС прийняла декларацію щодо ситуації в Азовському морі і Керченській протоці, у якій РФ закликали негайно забезпечити безперешкодний прохід суден в Азовське море, а також звільнити захоплені кораблі та їхній екіпаж.