UA / RU
Підтримати ZN.ua

В ПЦУ відповіли Філарету на критику томосу: його текст був відомий давно

За словами Євстратія Зорі, основні положення томосу були зрозумілі ще з проекту Статуту ПЦУ.

Текст томосу про автокефалію відомий ще із січня поточного року, зазначив у Facebook архієпископ Православної церкви України Євстратій Зоря. Так він відповів на слова "почесного патріарха" Філарета, який відмовився визнавати томомс, тому що, нібито, він не знав його тексту.

"Текст Томосу публічно широко відомий з 6 січня 2019 р. А основні його положення були зрозумілі ще з проекту Статуту ПЦУ, запропонованого Синодом ВП для Об‘єднавчого Собору. Тобто 15 грудня 2018 р. точно було відомо і про миро, і про діаспору, і про право апеляції", - написав Зоря.

За його словами, не було відомо дослівно, але що вказані моменти є принциповими для Вселенського Патріархата і будуть відображені в Томосі було відомо.

"Тому на мою думку нинішня критика Томосу походить зовсім не від його об'єктивного змісту, адже у противному випадку вона би з‘явилася щонайменше на 5 місяців раніше", - додав Зоря.

Напередодні Філарет заявив про те, що вирішив скликати на 20 червня Помісний Собор вже не існуючого Київського патріархату. Тоді ж він зазначив, що не визнає томос про автокефалію ПЦУ, адже не був ознайомлений із його текстом.

У травні Філарет у своєму зверненні заявив, що його відмова від статусу патріархату на Помісному Соборі в грудні 2018 року нічого не означає й Київський патріархат нібито ніхто не скасовував.

Аналітики зазначають, що від часу створення ПЦУ між Філаретом та Епіфанієм виникло протистояння за вплив у церкві. Зокрема почесний патріарх Філарет не задоволений символічним статусом і намагається отримати вирішальний вплив на життя церкви. Запрошенням на бланках УПЦ КП вшанувати пам'ять священномученика Макарія він намагався перевірити, яка кількість ієрархів може підтримати його ідею відновлення УПЦ КП. Водночас після розгортання скандалу низка єпархій ПЦУ зробили відкриті заяви на підтримку Епіфанія.

10 травня глава ПЦУ Епіфаній заявив, що Українська православна церква Київського патріархату юридично припинила своє існування під час Об'єднавчого Собору 15 грудня, а її відновлення може загрожувати втратою Томосу.

Детальніше про "гру" Філарета читайте в статті Катерини Щоткіної "Святіший камінгаут" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".