UA / RU
Підтримати ZN.ua

В НБУ прогнозують поступове зниження безробіття в поточному році

Пожвавлення економіки і зростання соцстандартів, підтримає зростання доходів громадян.

Рівень безробіття після зростання в IV кварталі 2020 року за підсумками 2021 року поступово знизиться до 8,8%.

Про це йдеться в щоквартальному інфляційному звіті Національного банку за січень 2021.

Прогнозується, що рівень безробіття після зростання в IV кварталі 2020 року на тлі збільшення захворюваності та введення нового карантину за підсумками 2021 року поступово знизиться до 8,8%. При цьому, стрімке зростання витрат бізнесу на оплату праці буде гальмувати цей процес.

Подальше пожвавлення економіки та зростання соціальних стандартів, буде підтримувати зростання доходів громадян. У звіті прогнозується, що номінальна зарплата у 2021 році зросте на 16,6% і на 9,3% в наступному; реальна - на 8,3% і на 3,6% відповідно.

Відзначається, що формат віддаленої роботи був популярним і в минулі роки, але під впливом пандемії частка співробітників, що працюють дистанційно, стрімко зросла. Втім, навіть в розвинених країнах більша частина робочих місць виявилися непридатними для віддаленого обслуговування. Оптимальною на сьогодні є так звана гібридна форма роботи, при якій працівник тільки певну частину часу працює віддалено.

Ситуація з можливістю віддаленої роботи в Україні була подібна іншим країнам. Зокрема, галузі сектора послуг, такі як ІТ або фінансові установи, досить швидко змогли перевести на дистанційну роботу частина співробітників. Однак транспорт або сільське господарство не могли цього зробити через особливості технологічних процесів. А кур'єрські служби доставлення за час карантину навіть наростили кількість працівників, які не можуть працювати віддалено.

Читайте також: Споживчий оптимізм українців впав на понад 26 пунктів

Згідно з дослідженням Dingel and Neiman, які наводяться у звіті НБУ, теоретичний максимум тих, хто може працювати віддалено, для економік з високими доходами становить 38%, а для країн з низькими доходами - тільки 13%. У списку країн, які досліджувалися, України не було. Однак, якщо припустити лінійну залежність між часткою людей, які можуть працювати з дому, і ВВП країни, то ця частка для України становить близько 20%.

Раніше повідомлялося, що за останній рік (з 25 січня 2020 року і до цього дня) в Україні на третину зросла кількість безробітних.

Як повідомляє пресслужба Державного центру зайнятості, станом на 25 січня 2021 року 485,3 тис. Українців, що на 33% більше, ніж на цю ж дату 2020 року, мають статус безробітного.

З них 420,7 тис. Осіб отримували допомогу по безробіттю, що на 136,7% більше, ніж за відповідний період.

У базі даних Державної служби зайнятості налічується 44 тисячі вакансій (на 20,5% менше, ніж рік тому).

Також в центрі зайнятості відзначили, що рівень безробіття населення у віці 15-70 років протягом 9 місяців 2020 року зріс з 8,1% до 9,3% робочої сили (за методологією Міжнародної організації праці). Рівень зайнятості скоротився у всіх регіонах і серед всіх вікових груп населення України

У зв'язку з цим протягом 2020 року до служби зайнятості звернулися 2,2 млн громадян, які шукають роботу, з них 1,2 млн осіб мали статус зареєстрованого безробітного. За сприяння служби працевлаштовано 606 тис. Осіб, в тому числі 385 тис. - зареєстрованих безробітних.

На початок грудня кількість безробітних, зареєстрованих у державній службі зайнятості, становила майже 410 тисяч. З них допомогу по безробіттю отримували 353 тисячі громадян. Послугами держслужби скористалися понад 1,1 мільйона осіб. Це більш ніж наполовину перевищує торішній рівень, але проблема не стала менш гострою. Детальніше в матеріалі "Вірусу безробіття комфортно в карантині".