Полонених солдатів РФ, проти яких є провадження за статтями військових злочинів, утримують в окремих кімнатах дільниць. В інтерв’ю ZN.UA заступниця міністра юстиції Олена Висоцька, з якою поспілкувалася Тетяна Безрук, пояснила, чому.
За її словами, роздільне тримання потрібне для того, щоб забезпечити безпеку цих людей.
«Наприклад, жінки — чоловіки, неповнолітні — повнолітні, ті, хто вчиняв злочини, і ті, хто не вчиняв, і, наприклад, дуже небезпечні злочини (фізичні) — і ненасильницькі. Їх не можна змішувати. Чому? Щоб вони не нашкодили одне одному. А ці люди разом тримали зброю проти нас. Але один, наприклад, вчиняв воєнний злочин, а інший — ні, або ми цього ще не знаємо. Вони не становлять небезпеки один для одного», - пояснила Висоцька.
Заступниця міністра юстиції додала, що такі люди мають утримуватися окремо як військовополонені, а далі вже проводиться оцінка, наскільки можливо створити умови, щоб їх розділити.
«Тут ідея роздільного тримання полягає в іншому: якщо вони співучасники одного злочину — вони можуть укорінювати свою легенду, брехати суду», - зазначає Висоцька.
Вона також розповіла, де тримають військовополонених, які отримали вирок. Висоцька наголосила, що у них статус військовополоненого залишається завжди, але при цьому вирок суду і статус засудженого — це окремий статус.
«В Україні кримінальне законодавство передбачає такий статус і умови та місце утримання. Але, з іншого боку, ми розуміємо, що їх не можна перемішати в загальний пул засуджених», - пояснила заступниця міністра юстиції.
За словами Висоцької, в Україні «дуже патріотично налаштовані засуджені». Однак вона підкреслила, що інцидентів не траплялося.
«Ми не допускаємо. Ми зобов'язані забезпечити безпеку військовополоненим, тому тримаємо їх окремо від звичайних засуджених. Зараз наша законодавча ініціатива спрямована на те, щоб це врегулювати. У нас є засуджений і ув'язнений, або особа, котра тримається під вартою. Військовополонений ніби з гарантіями за Женевською конвенцією, але вона теж не виписує, де його не можна тримати. Військовополоненого не можна тримати в місцях позбавлення волі, конвенція це прямо каже, а про засудженого військовополоненого — мовчить», - заявила Висоцька.
Вона пояснила, що ідея полягає в тому, що такі військополонені мають їхати в табір і відбувати покарання.
«Якщо війна закінчується, а вони з якоїсь причини не пішли на обмін і залишаються в нас, то вони їдуть в установи виконання покарань, але тримаються в окремих дільницях, окремо від інших засуджених із міркувань безпеки», - додала заступниця міністра юстиції.
Раніше у Міністерстві юстиції розповіли про умови утримання військовополонених росіян в Україні. Зокрема, за словами заступниці міністра юстиції Олени Висоцької, ймовірно, не всі російські військовополонені мають такі умови вдома, як в полоні в Україні.