UA / RU
Підтримати ZN.ua

Успіння Пресвятої Богородиці: історія і звичаї свята

Свято відзначається щорічно 28 серпня.

28 серпня християни східного обряду відзначають свято Успіння Пресвятої Богородиці і Пріснодіви Марії. Як повідомляє УНІАН, в цей день віруючі згадують смерті (успіння) Божої Матері. Це свято несе в собі печаль, оскільки символізує закінчення життєвого шляху Богородиці, і радість, пов'язану з її єднанням з сином, Ісусом Христом.

Історія свята

За три дні до смерті Марії явився архангел Гавриїл і сповістив про близький перехід її до вічності. В цей день апостоли залишили місця своєї проповіді та дивним чином зібрались в Єрусалимі, щоб попрощатись з Пресвятою Богородицею та здійснити погребіння її пречистого тіла.

Перебуваючи у ложа Марії, апостоли були засліплені яскравим світлом, в якому явився Ісус Христос в оточенні ангелів та архангелів. У цей момент душа Богородиці без страждань відійшла до Господа.

Смерть Матері Божої називається церквою успінням, оскільки смерть як повернення землі її тіла, а духа – Богу, її не торкнулася. Вона лише заснула, щоб у ту ж мить пробудитися для життя вічноблаженною і після трьох днів з нетлінним тілом вселитися в небесне нетлінне житло.

Звичаї свята

Вважається, що з Успіння починається бабине літо, яке триватиме ще весь вересень. Відома приказка "Успіння проводжай, а осінь - зустрічай".

До цього свята також було приурочене свято врожаю. В цей день відбувалися проводи літа - зустріч осені - перші осеніни. Оскільки Успіння вважалося останнім літнім днем, то свято закінчувалося тим, що в цей вечір в хатах вперше "здували вогонь" - запалювали лучину, лампу або свічку і сідали вечеряти при світлі.

З Успіння розпочиналася заготівля різних припасів на зиму. З цього дня в лісах починали збирати гриби і горіхи на зиму.

На Успіння займатися засоленням на зиму капусти, огірків, помідорів та інших овочів.